W Warszawie odbędzie się festiwal muzyczny osób z zaburzeniami słuchu

W Warszawie odbędzie się festiwal muzyczny osób z zaburzeniami słuchu

W połowie lipca w stolicy odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe rytmy". Organizatorzy wydarzenia chcą pokazać, że problemy ze słuchem nie muszą być przeszkodą w karierze muzycznej.

Organizatorami wydarzenia są Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów.
Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który w 1992 r. jako pierwszy lekarz w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.

– Ideą Festiwalu jest pokazanie całemu światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem, nawet takie jak wrodzona lub nabyta całkowita głuchota, nie są przeszkodą zarówno dla swobodnego komunikowania się, jak i profesjonalnego zajmowania się muzyką czy rozwojem talentu wokalnego – podkreśla dr Renata Korneluk, rzeczniczka prasowa IFPS.

Podczas festiwalu wystąpią osoby po wszczepieniu implantu, które mają doskonały słuch muzyczny. Osoby te śpiewają, komponują, grają na różnych instrumentach, a nawet nagrywają płyty. Zgłoszenia przysłało 95 osób z całego świata – Australii, Azji, Europy i Ameryki.
Jury preselekcyjne wybrało 33 osoby, które przyjadą do Polski i wezmą udział w eliminacjach 15 lipca br. W festiwalu wezmą udział uczestnicy z piętnastu krajów z całego świata, m.in. z: Australii, Chin, Dominikany, Hiszpanii, Izraela, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy są w różnym wieku – najmłodszy artysta ma 8 lat, a najstarszy 62 lata.

Podczas eliminacji jury festiwalu wybierze 10-13 osób, które wystąpią podczas Koncertu Galowego, zaplanowanego 16 lipca. Laureatów wyłoni 15-osobowe jury, w skład którego wejdą m.in. prof. Jerzy Stuhr, Jerzy Marchwiński, Maciej Miecznikowski i prof. Ryszard Zimak.
Laureaci wystąpią na scenie razem z profesjonalistami podczas Gali Festiwalu, która odbędzie się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Publiczność usłyszy w ich wykonaniu utwory z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Wszyscy, którzy wystąpią podczas gali, są laureatami, a jury nie wyłoni jednego zwycięzcy festiwalu. – Mimo, że festiwal jest na zasadach konkursu, przede wszystkim ma być pokazem umiejętności osób, które nie słyszały, a teraz świetnie sobie radzą, realizując muzyczne pasje i profesjonalnie zajmując się muzyką – przekonuje Korneluk. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymają pamiątkowe statuetki.

Festiwal honorowym patronatem objęła premier Ewa Kopacz. Członkami komitetu honorowego festiwalu są m.in. prof. Ignacy Gogolewski, Krystyna Janda, Jean-Michel Jarre, prof. Michał Kleiber, Gordon „Sting” Matthew Sumner i rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Organizatorzy mają nadzieję, że festiwal wpisze się w kalendarz najważniejszych międzynarodowych wydarzeń muzycznych i będzie pokazem talentów, jakie niesłyszący oraz niedosłyszący w różnym wieku mogą rozwijać dzięki coraz to nowocześniejszym urządzeniom. (PAP)

ozk/ akw/

Data publikacji: 11.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również