Warsztaty ekspresji artystycznej na Kaszubach

Po raz kolejny w gospodarstwie agroturystycznym „U Chłopa" w Chmielnie, w dniach 13-18 września, spotkała się młodzież z Polski i Litwy.

W tym roku, oprócz młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie, do projektu „Aktywni w kulturze – baśnie i legendy ludowe źródłem ekspresji artystycznej” zaproszeni zostali uczniowie ze Szkoły Specjalnej z Solecznik. Głównym celem projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, było włączenie osób niepełnosprawnych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa oraz rozwijanie uczenia pozaformalnego, poprzez uczestnictwo w warsztatach ekspresji artystycznej.
W ramach przygotowań do projektu młodzież z obu szkół poznawała baśnie i legendy kaszubskie i wybrała jedną – „Stworzenie Kaszub”, do której – już w trakcie trwania projektu – przygotowała scenariusz, scenografię, obsadę aktorską, a w przedostatnim dniu odbyła się prezentacja spektaklu. W premierze tego przedstawienia uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Chmielnie, wychowankowie SOSW w Tczewie oraz mieszkańcy Chmielna. Całe przedstawienie zostało także zarejestrowane przez TVP Gdańsk i ukaże się w magazynie regionalnym „Rodno zemia”.
Oprócz uczestnictwa w warsztatach teatralnych przygotowano bogaty program turystyczny, w ramach którego młodzież poznawała historię, tradycje i kulturę Kaszub. Odwiedziła miejsca z tym związane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Skansen Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz Centrum Promocji Regionu w Szymbarku, a szczególną atrakcją była przejażdżka wozem konnym po okolicach Chmielna.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył wieczór kaszubski, podczas którego uczestnicy projektu wspólnie uczyli się „abecadła kaszubskiego”, tańców kaszubskich oraz poznawali legendy kaszubskie, historię, topografię i dzień dzisiejszy tego przepięknego regionu.
Spotkanie w Chmielnie było także okazją do prowadzenia dialogu międzykulturowego. Młodzież z obu krajów opowiadała o tradycji i historii miejsc, z których się wywodzą, a klamrą to spinająca było uczestnictwo w VI Zjeździe Sybiraków w Szymbarku w dniu 17 września, w dniu 70-tej rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
Projekt finansowany był przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Tak niewiele potrzeba, by sprawić komuś radość, a tak wiele znaczy, gdy się ją dostrzeże. Wystarczy ofiarować odrobinę siebie, mocny uścisk ręki, przytulenie, uśmiech, łzy, a usłyszy się słowa poruszające serce: „Byliśmy w raju – teraz wracamy do domu” – to najbardziej utkwiło w pamięci.
Tekst i fot.: Marek Czaja

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również