Wartościowe relacje, wiara w siebie i radość, czyli 24. ALBERTIANA

Albertiana to święto teatralne artystów z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich terapeutów z długą tradycją. Po raz 24. konkurs zorganizowały i przeprowadziły Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta. Gala podsumowująca Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”, którą poprowadziły Anna Dymna i Lidia Jazgar, odbyła się 8 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tego dnia również zostali uhonorowani laureaci Medalu im. Świętego Brata Alberta za rok 2023.

Chór Vox Populi pod dyrekcją prof. Rafała Marchewczyka – w tym roku po raz dwudziesty czwarty – przywitał obecnych utworem Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego pt. „Miłość”.

„Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Nie zapomnij, że każde życie – nawet bezsensowne w oczach ludzi – ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga” – zacytowała Jana Pawła II Anna Dymna rozpoczynając galę. Inną niż dotychczas, bo już bez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który odbywszy studia w Papieskim Kolegium Ormiańskim w Rzymie był także duszpasterzem Ormian, twórcy Fundacji im. Brata Alberta, wielkiego i nieodżałowanego orędownika praw i spraw OzN.

– Tadeuszu kochany. Wiemy, że jesteś z nami. Wiemy, że nas kochasz, a my kochamy ciebie. I tak już będzie zawsze. Umówiliśmy się, że gdy już przestaniemy płakać, to bierzemy się w garść i będziemy tak żyć, żebyś był z nas dumny, żebyś mógł się uśmiechać zza chmurki. Na szczęście nauczyłeś nas wielu rzeczy najważniejszych. Zostawiłeś dla nas uśmiech i mądre słowa, które pomogą nam żyć – mówiła ze sceny Anna Dymna.

Na tegoroczną galę Albertiany A. Dymna zaprosiła gości specjalnych wydarzenia – Albert Band i Sargisa Davtyana, urodzonego w Armenii zwycięzcę „Szansy na sukces” oraz konkursu „Debiuty” 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał on dla księdza Tadeusza, ormiańską piosenkę „Sari Axchiq” („Dziewczyna z Gór”).

W 24. Ogólnopolskim Festiwalu „Albertiana” udział wzięły 62 ośrodki terapeutyczne. Zgłosiły one 45 zespołów teatralnych i 29 wokalistów. Konkursowe eliminacje trwały od stycznia br.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klenczar podziękował organizatorom – w imieniu własnym, premiera, wszystkich ministrów i całego Urzędu Wojewódzkiego za to, że podajecie rękę, gdy już nie ma się czego chwycić, za to, że dajecie nadzieję, wtedy, gdy się wydaje, że ta iskra nie zabłyśnie.
Dziękował również – za ogromny zaszczyt, że może tu z uczestnikami być, życzył dobrego, pięknego dnia.
I tak było w istocie.

„Bardzo się cieszę, że Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta kontynuują to cykliczne przedsięwzięcie, dając szansę szerszego zaprezentowania uzdolnień wokalnych i teatralnych, zachęcając do rozwoju talentu, ucząc także szacunku dla drugiego człowieka, optymizmu i wrażliwości na sztukę” – przekazał w specjalnym liście do organizatorów i uczestników 24. „Albertiany” Sebastian Maksymilian Szymonik, dyrektor generalny PFRON.

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowało się pięć zwycięskich zespołów teatralnych – zdobywców pierwszych miejsc w konkursie w swoich regionach oraz pięcioro solistów.
I – „Bratanki” z WTZ „Bratanki” Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu za przedstawienie: „Św. Brat Albert – Droga do siebie” i Jakub Dering z WTZ w Skarszewach za prezentację piosenki „Życie to nie teatr” do słów Edwarda Stachury ;

II – „Masakra” z SOS-W w Sieradzu prezentujący „Niebieską planetę” i Sylwia Kałuża z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu za piosenkę „Nie żałuję” z repertuaru Edyty Geppert;

III – „Świetliki” z WTZ Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium et spes” w Krakowie za „Przygody Don Kichota” i Tomasz Winkler z WTZ Bonifratrów w Prudniku za piosenkę „Zwycięzca”;

IV – „Cienie” z OREW im. Krystyny Rajtar przy PSONI koło w Jarosławiu za przedstawienie „W starym kinie” i Daniel Doliński za piosenkę „Modlitwa” Bułata Okudżawy;

V – „WTZ, czyli W Teatrze Zakochani” z WTZ „Muminki” Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu za „Opowieść wigilijną” i Piotr Grobyś z WTZ w Świebodzinie za piosenkę „Wszystko jest ok”.

Tradycyjnie wystąpił też zespół teatralny Radwanek z WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, który zaprezentował spektakl „Piekarenka Brata Alberta”, według scenariusza Marty Guśniowskiej i w reżyserii Anny Dymnej.

„Ten festiwal łączy, tworzy wartościowe relacje, dostarcza wzruszeń, ale daje też radość i siłę – skonstatował dyrektor Szymonik. – Możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę oraz pozytywny odbiór ze strony widzów budują pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Warto organizować takie wydarzenia, bo dzięki nim również lepiej rozumiemy innych, doceniamy ich i stajemy się bardziej uważni, otwarci, empatyczni – po prostu stajemy się lepszymi ludźmi” – podsumował w pięknym przesłaniu do twórców i widzów Albertiany.

Medale Świętego Brata Alberta
Tradycyjnie gala „Albertiany” była okazją do uhonorowania Medalami Świętego Brata Alberta osób szczególnie zasłużonych w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Wyróżnienie to, któremu patronuje św. Brat Albert, ustanowiono w 1997 r.
– W naszej rzeczywistości pełnej agresji, w której media epatują ponurymi informacjami, warto pokazywać diamenty dobra, życzliwości, miłości – podkreśliła Anna Dymna.
Tegorocznymi laureatami Medalu Świętego Brata Alberta są: Agnieszka i Krzysztof Globiszowie – za zaangażowanie i wsparcie projektów kierowanych do osób chorych, z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, bp Damian Muskus OFM – za działalność charytatywną na rzecz dzieci chorujących na SMA oraz wsparcie okazywane Fundacji im. Brata Alberta, Adam Małysz – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Anna Chojczak – za aktywne uczestnictwo w rozwoju i kształtowaniu pozytywnej opinii o osobach z niepełnosprawnościami i ich możliwościach.
Nagrodzone zespoły teatralne wylosowały i otrzymały ceramiczne maski – symbole krakowskich teatrów. Zostały one wykonane przez uczestników WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie. Pozostałym wręczono statuetki Albercików wykonane w WTZ „Karczemka” w Otłoczynie oraz ceramiczne ptaszki z pracowni rzemiosł różnych WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali również nagrodami rzeczowymi.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot.  Monika Krzysztolik-Hanarz, Magdalena Woch, Andrzej Głuc

Data publikacji: 15.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również