(ks. biskup Jan Chrapek)
Na uroczystości zorganizowane w 10 rocznicę tragicznej śmierci ks. biskupa Jana Chrapka, patrona Centrum Rehabilitacji i „Teatru Życia” w Grudziądzu, 18 października br., do Warszawy zaprosili Krystyna Grabowska, prezes Centrum oraz Ernest Bryll, przewodniczący Rady Programowej „Teatru Życia”.
W Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu uroczyście otwarto Ogólnopolską Wystawę Malarstwa Artystów „Teatru Życia” z udziałem artystów z Białorusi i Kazachstanu. Zwieńczeniem rocznicowych obchodów było widowisko poetycko-muzyczne z udziałem artystów „Teatru Życia”. Wcześniej jednak odbyła się msza św. w intencji ks. biskupa w Kościele Seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy – jednym z najpiękniejszych kościołów Warszawy. Było pięknie i podniośle.
Wizerunek Biskupa w promieniach słońca towarzyszył występom ludzi obdarzonych talentem, pięknym głosem, ale i mającym upór, chęci by talent ten rozwijać i pielęgnować. Wspaniałe głosy rozbrzmiewały w kościele, który słynie ze znaczących koncertów wielkich sław muzyki poważnej.
Mówimy – „nieważne, że niewidomy – ale umie śpiewać”. A właśnie, że ważne: wszystko ważne co opisuje nas, ludzi, że umiemy patrzeć, czuć, że nie dane nam widzieć świata, a czasem nie dane chodzić stopami po ziemi. Że potrafimy robić coś ważnego, albo że nie potrafimy, nawet dogadywać się – człowiek z człowiekiem. To wszystko ważne.
Biskup Chrapek potrafił rozmawiać z ludźmi: i z wierzącymi, ufającymi, ale i z niewierzącymi, im szczególnie wskazywał drogę – potrafił pokazać co jest ważne w życiu.
Dlatego wspomnienia o Nim Mai Komorowskiej, Ernesta Brylla były pełne wzruszenia i radości. Spotkali się na wspominkach bliscy, rodzina, osoby związane ze stowarzyszeniem. Wszyscy, którym Biskup przekazał iskierkę radości, pewności, że warto w życiu robić coś dla innych. To właśnie nadaje sens naszemu życiu – pozostać we wspomnieniach innych ludzi.