Wystawa „I Ty też możesz” w Tczewie

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją od 21 lat obchodzony jest co roku, 23 lutego. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji oraz zachęcenie chorych do podjęcia leczenia. Organizowane są kampanie informacyjne, spotkania grup wsparcia oraz imprezy kulturalne.

Z tej okazji Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Tczew po raz kolejny zorganizował wydarzenie artystyczne poświęcone tematyce tej choroby. Tegoroczna wystawa przebiegła jednak w nieco zmodyfikowanej formule. W poprzednich latach prace wraz z połączonym z nimi programem artystycznym prezentowano jednego dnia w czasie specjalnie zorganizowanego wydarzenia w Galerii Kociewskiej.

Ze względu na stan epidemii Covid-19, organizatorzy postanowili w inny sposób pokazać się szerszej publiczności i w porozumieniu z tczewskimi parafiami prace zostały wystawione w kościołach. Jako pierwsi z twórczością osób niepełnosprawnych mogli zapoznać się tczewianie z parafii Podwyższenia Świętego Krzyża, później wystawa została przeniesiona do kościoła pw. św. Józefa, a następnie do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na Abisynii i Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła.

Pod hasłem przewodnim „I Ty tez możesz” uczestnicy tczewskiego ŚDS zaprezentowali własnoręcznie wykonane prace malarskie oraz wyroby rękodzielnicze. Dyrektor ŚDS Gabriela Brządkowska poinformowała, iż odwiedzający wystawę mieli tez okazję uzyskać informacje na temat działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie, który już od 25 lat pomaga aktywizować społecznie osoby z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz w trudnej sytuacji życiowej.

Na terenie Tczewa ŚDS prowadzi pięć nowoczesnych i świetnie wyposażonych placówek, w których na co dzień odbywają się zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne oraz psychoedukacyjne. Pomoc świadczona jest między innymi dla ludzi cierpiących na depresję.

W ostatnich latach choroba ta jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie, doświadczają jej miliony ludzi bez względu na płeć, status społeczny czy wiek. Zaburzenia depresyjne mają złożony charakter i różne przyczyny, często również bywają zakamuflowane, niewidoczne na pierwszy rzut oka, kluczowa jest zatem obserwacja, empatia i codzienne wsparcie.

Zobacz galerię…

Info i fot. ŚDS w Tczewie

Data publikacji: 09.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również