Wystawa na 25-lecie

Wystawa na 25-lecie

22 kwietnia została otwarta wystawa „25 lat Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych". Prace znajdujące się w sali wystawowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie można podziwiać do 6 maja.

Otwarcie wystawy było jedną z atrakcji IX Krakowskich Dni Integracji. Odbywają się one z inicjatywy m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od 2003 r. uczelnia współpracuje z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych, która obchodzi 25-lecie istnienia.

– I właśnie z tej okazji Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych i Fundacja zorganizowały tę wystawę. Jakże ważną, dlatego że autorami tych dzieł są osoby niepełnosprawne. I to był główny cel powstania tej fundacji w 1991 r., żeby stworzyć pewien obszar działalności, który jest istotny właśnie dla tych osób – powiedział podczas uroczystości otwarcia prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Z jubileuszem w tle

– 25-lecia nie celebrujemy hucznie, nie ma na to środków i możliwości. Przy okazji różnych imprez chcemy mówić o jubileuszu – poinformowała Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że pierwsza wystawa w 2016 r. odbyła się na Politechnice Krakowskiej (więcej szczegółów: https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/10796-sztuka-na-politechnice.html). Tam zaprezentowano prace dokumentujące 17. Plener Artystów Niepełnosprawnych, przygotowany wspólnie z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. 18. edycja zostanie zorganizowana 6-8 lipca. Pierwszego dnia twórcy spotkają się w Wieliczce, a następnie odwiedzą Wrocław i okolice.

Plany na wrzesień obejmują XIV Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. – Prawdopodobnie jedna z dwóch sal będzie poświęcona naszemu 25-leciu. Za każdym razem prezentujemy inne prace, nie mamy stałego zestawu, który wystawiamy – powiedziała Helena Maślana.

Skarby ćwierćwiecza

Fundacja postanowiła przedstawić różnorodność zgromadzonych prac. Na wystawę trafiły więc obrazy profesjonalistów i amatorów. – Mamy tutaj m.in. dzieło Mikołaja Minczewa-Milanowa, malarza z Bułgarii, który przyjeżdżał do Polski. Naszą fundację wyobraził sobie jako dobrobyt zgromadzony wokół kobiety-anioła – opisała Helena Maślana.

Na odwiedzających czekają m.in. dwie prace nagrodzone podczas Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Wystawione są również nagrody otrzymane przez FSON w konkursach Pro Publico Bono (2006 r.) oraz Lodołamacze (2011 r.). Ponadto w gablotach znajdują się różne wydawnictwa oraz informacje dotyczące historii. Wśród tych ostatnich nie brakuje wątków związanych z Teatrem Stańczyk działającym przy FSON, utworzonym w 2002 r. Uwagę przykuwa m.in. maska wykonana na warsztatach.

Czas na nagrody

– Pierwsze spotkanie z Fundacją mieliśmy w 2003 r. Wtedy pełniłam funkcję pełnomocnika od niecałego roku i postanowiłam coś zorganizować. I to właśnie udało się, w tej salce była wystawa pań Ewy Herniczek i Justyny Kieresińskiej – powiedziała prof. dr hab. Janina Filek, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych UEK.
Dodała, że w 2010 r. zostały zaprezentowane prace Stanisława Kmiecika, a w 2012 r. wybrane obrazy z kolekcji Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Tuż przed otwarciem najnowszej wystawy odbyło się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „Głowa a Niepełnosprawność”. Został on zorganizowany przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jurorzy najwyżej ocenili fotografię „Autyzm”, której autorem jest Jan Ozimek. Drugie miejsce zajął Mikołaj Bachur za „Dotyk melodii”, a trzecie autorski projekt Katarzyny Wasiak ze zdjęciem Tomasza Łapińskiego. Wyróżnienie zdobyła Elżbieta Sporys za fotogram „Mały człowiek z głową wielką pomysłów”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 27.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również