Wysublimowany świat sztukI, czyli 13. Biennale
Tym razem nie u progu lata jak poprzednimi laty, ale późną jesienią, nazajutrz po Zaduszkach - 3 listopada, w Galerii „Kotłownia" Politechniki Krakowskiej w samo południe hejnał z Wieży Mariackej ogłosił otwarcie kolejnego, już trzynastego Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych.
Honorowym patronatem wydarzenie to objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, którego reprezentował Bogdan Dąsal, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych. Na wernisażu obecny był m.in. Marcin Horyń zastępca prezesa PFRON ds. programowych.
Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów i honorowych gości z JM Rektorem prof. Kazimierzem Furtakiem na czele, niemała przecież sala konferencyjna „Kotłowni” wypełniła się publicznością po brzegi z balkonem włącznie! Zabrakło jedynie tych z najdalszych stron kraju, a wśród nich części laureatów, którzy ze względu na odległość i porę roku nie mogli osobiście odebrać zdobytych nagród i wyróżnień.
Wszystko potoczyło się zgodnie z przyjętym od lat rytuałem. Profesor Stefan Dousa z Wydziału Architektury PK powitał wszystkich przybyłych, po czym rektor, podkreślając rolę wieloletniej współpracy z organizatorem wydarzenia – Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych, uroczyście dokonał otwarcia. Zwracając się do twórców wystawionych prac powiedział: – Dajecie nam Państwo sztukę autentyczną, prawdziwą, która wynika z waszego wnętrza. Jesteśmy uczelnią techniczną, ale chcemy również działać w zakresie humanizacji studiów technicznych i ta wystawa nam w tym pomaga. Politechnika od dawna jest związana z Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych i chcemy w dalszym ciągu współpracować w tym zakresie realizując w ten sposób misję szkoły wyższej – służenia społeczeństwu, służenia ludziom.
Bogdan Dąsal przyznał sie, że od lat jest wiernym kibicem tej imprezy o wysokiej randze artystycznej, kulturotwórczej i integracyjnej. – W imieniu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy przyjechali do Krakowa aby uczestniczyć w ogłoszeniu wyników 13. Międzynarodowego Biennale. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce i cieszy mnie, że grono przyjaciół i ludzi je wspierających jest z roku na rok coraz większe. Bardzo się cieszę, że jest dzisiaj z nami również wiceprezes Marcin Horyń, który w PFRON zajmuje się sprawami programowymi. Statutowa działalność Fundacji realizowana jest przede wszystkim przy pomocy środków tego Funduszu, a wydarzenie, w którym uczestniczymy, zaświadcza o słuszności ich adresowania właśnie na takie działania. Wyrażam przekonanie, że za dwa lata będziemy mogli podziwiać jeszcze lepsze osiągnięcia środowiska zajmującego się sztuką, którą tworzą osoby z niepełnosprawnością.
Andrzej Gerlach, przewodniczący Rady Fundatorów, serdecznie witając gości, przypomniał postać inicjatora i twórcy Fundacji – red. Wojciecha Tatarczucha, zmarłego przed 20 laty. Biennale stało się Jego swoistym testamentem i mimo upływu czasu nadal żyje rytmem przez niego określonym. Podziękował też rektorowi Politechniki Krakowskiej za wieloletnią owocną współpracę oraz Zarządowi Fundacji – z Heleną Maślaną na czele – oraz jej wolontariuszom za aktywne, twórcze działania.
O wynikach biennalowego konkursu i niełatwej, ale owocnej pracy jury mówił jego przewodniczący (nieprzerwanie od początku istnienia Biennale) prof. Adam Wsiołkowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poinformował, że nadesłano 732 zgłoszenia, 411 autorów z sześciu krajów: Bułgarii, Finlandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy. Podkreślił przy tym wysoki poziom artystyczny prac. Utrudniało to wybór tych najlepszych, a w Galerii „Kotłownia” mogło się ich zmieścić około 100.
Nadszedł kulminacyjny, przy tym najbardziej poruszający – zwłaszcza dla laureatów, punkt programu spotkania: ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów honorowych.
Potem zebrani zeszli do sali wystawowej, aby napawać się rzeczywiście niezwykle efektowną ekspozycją. Powstała ona przede wszystkim dzięki pracy twórczej uczestników Biennale, a także kompetencji i trudowi obu zespołów – Politechniki i Fundacji, które wystawę udatnie zaaranżowały. Dopełnieniem wrażeń artystycznych były ożywione rozmowy z laureatami, a także …smaczne ciastka i napoje, a nade wszystko wspaniałe choć objęte sankcjami polskie jabłka!
Janusz Kopczyński, Ryszard Rzebko
fot. Ryszard Rzebko
Jury przyznało następujące nagrody:
W kategorii twórczości dzieci (rok urodzenia po 1 stycznia 1997):
1 nagroda: Artur Nowakowski – Skierniewice („Figura”, „Lokomotywa”, „Bukiet w wazonie”)
2 nagroda: Zuzana Lajčáková – Čadca / Słowacja („Slnko”)
3 nagroda: Patrycja Orkisz – Sosnowiec („Wesoły anioł”)
2 równorzędne wyróżnienia:
Simona Kobziková – Čadca /Słowacja („Anjeli”), Angela Wołczyk – Sosnowiec („Kotek”)
W kategorii twórczości dorosłych:
Malarstwo:
1 nagroda – Mieszko Zagrabski – Gdańsk („ Ksiądz Żabka”
2 nagroda – Rusłan Wafin – Kraków („Kot”)
3 nagroda – Mateusz Połeć – Skierniewice („Parowozownia w Skierniewicach”)
9 równorzędnych wyróżnień:
Michał Baranowski – Olsztyn („Po cichutku”), Stanisław Chabowski – Toruń („Anioł”), Agnieszka Gniady – Korytniki („Bzik”), Jarosław Górski – Kościerzyna („Balonik”), Adam Niedzielski – Gdańsk („Robot”), Antoni Parylak – Piasecznik („Naturalny szał”), Agnieszka Sławęcka – Stara Wieś („Słońce”), Eliza Tomczyk – Ruda Śląska („Teren prywatny”), Mieszko Zagrabski – Gdańsk („Męczeństwo św. Szczepana)
Grafika i rysunek:
1 nagroda – Rafał Antos – Skierniewice („Papugi”)
2 nagroda – Beata Kleszcz – Kraków („Pod papugami”)
3 nagroda – Piotr Wójcik – Stalowa Wola („Zaczarowana dorożka”)
6 równorzędnych wyróżnień:
Krzysztof Grabowski – Kraków (Bez tytułu), Maciej Kamiński – Suwałki („Jesień”), Adam Niedzielski – Gdańsk („Robot – OC – LAMBDA”), Bartłomiej Szczupalski – Zakopane („Stary góral”), Angelika Urbańska – Otłoczyn („Dwa drzewa”), Michał Wieteska – Skierniewice („Bez tytułu”)
Data publikacji: 17.11.2014 r.