Wspólnie z dystrybutorem filmowym M2 Films, mam przyjemność polecić Państwu niezwykłe dzieło. Współczesna kinematografia nieczęsto pokazuje bohatera z zespołem Downa, a jeszcze rzadziej czyni z niego główną postać filmu. „Sokół z masłem orzechowym” w reżyserii Tylera Nilsona i Mike’a Schwartza jest chlubnym wyjątkiem.
Zack Gottsagen, odtwórca głównej roli, oczarował twórców filmu podczas obozu integracyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i zainspirował do napisania tej historii. Film opowiada o 22-letnim Zaku z zespołem Downa, który marzy o tym, żeby zostać zapaśnikiem. Pełen optymizmu, sprawczości i wary w to, że można spełnić swoje marzenia, wyrusza w samotną podróż. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. Zak i Tyler wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.
Film porusza wiele istotnych wychowawczo treści, mówi nie tylko o przyjaźni i dojrzewaniu, uczy również odpowiedzialności, tolerancji oraz oswajania i akceptowania inności. Najważniejszą kwestią jest jednak to, że pokazuje bohatera z zespołem Downa jako człowieka niezwykle wrażliwego, dojrzałego emocjonalnie, doskonale funkcjonującego w życiu i nawiązującego głębokie relacje.
„Sokół z masłem orzechowym” ma zatem wymiar psychokinoterapeutyczny i jest doskonałym wsparciem w działaniach szkół i ośrodków dla młodzieży z niepełnosprawnością. Nie tylko może stanowić punkt wyjścia do rozmowy z wychowankami o tym, że ich plany i ambicje życiowe są w większości możliwe do zrealizowania, jak u ich rówieśników, ale także pomóc w budowaniu poczucia wartości. To także doskonały film dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, odczarowujący wizję zespołu Downa, który funkcjonuje w polskiej narracji medialnej i społecznej.
Film w repertuarach kin od 3 stycznia 2020.
Anna Równy
metodyk edukacji filmowej, trener edukacji filmowej
Data publikacji: 27.01.2020 r.