XXI Ogólnopolski Festiwal Artystyczny „Bez Barier” – Święta Góra 2020

Dorota Zawadzka z Kotlina i Klaudia Dorsz z Małachowa oraz Grzegorz Kuźdowicz z Kościana zostali zwycięzcami XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier” – Święta Góra 2020, odbywającego się w Gostyniu (Wielkopolska) pod patronatem starosty gostyńskiego.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w kraju tegoroczny XXI Ogólnopolski Festiwal „Bez Barier – Święta Góra 2020” odbył się w formie nadsyłania prac i wykonań artystycznych,  bez konkursów przeprowadzanych na żywo oraz koncertu laureatów. Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników oraz chęć kontynuacji wieloletniej tradycji festiwalu organizatorzy  przeprowadzili festiwal w zmienionej formie konkursu.

W tegorocznej edycji festiwalu odbyły się dwa konkursy dla osób z niepełnosprawnością: „Muzyka Bez Barier” – konkurs piosenki oraz „Sztuka Bez barier” – konkurs plastyczny prac nadesłanych, w którym oceniano prace dwie kategorie: dorosłych i dzieci. Wystartowało w nich 61 artystów z całego kraju.

Nadesłane prace i nagrania muzyczne stały na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy obu konkursów. Wybór nagrodzonych prac i prezentacji muzycznych poprzedziły długie dyskusje i analiza nadesłanych prac oraz prezentacji wokalnych.

Przedstawiciele jury wyjaśniali: – Cieszy nas  wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik. Musimy jednak przyznać, że właśnie z tego powodu wybory były trudne.

W jury festiwalu pracowali społecznie: w konkursie muzycznym – Marcin Nowak – przewodniczący oraz Violetta Kolendowicz i Monika Nowak, w jury plastycznym – Agnieszka Grzegorzewska – przewodnicząca oraz Violetta Pawlak i Mirosław Sobkowiak.

Organizatorzy XXI Ogólnopolskiego Festiwalu „Bez Barier” serdecznie dziękują wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu oraz artystom i ich opiekunom za tak liczny udział. Natalia Hajnsz – koordynator festiwalu podkreśla: – Jestem  pełna podziwu dla nadesłanych prezentacji muzycznych i prac plastycznych. One po prostu zachwycają! A ich twórcy udowadniają po raz kolejny, że sztuka nie zna żadnych barier ani granic.

W konkursach festiwalowych wystartowali artyści ze środowiska oraz podopieczni organizacji i instytucji: Stowarzyszenia „Kreatywni” w Piaskach, ŚDS w Chwałkowie, ŚDS w Krotoszynie, ŚDS w Czerminie, WTZ w Wolsztynie, WTZ w Kościanie, ŚDS w Kąkolewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, ŚDS w Gostyniu, ŚDS we Włoszakowicach, Dziennego Domu  Senior plus w Gostyniu, ŚDS w Rawiczu, DPS w Jarogniewicach oraz DPSj w Kotlinie.

Podsumowaniem tegorocznego XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego  „Bez Barier – 2020” jest wystawa prac konkursowych zorganizowana w siedzibie PCPR w Gostyniu. Zostanie również wydany również album z pracami uczestników.

XXI edycję Festiwalu „Bez Barier” zorganizowały: Stowarzyszenie „Dziecko”, PCPR w Gostyniu, GOPS w Piaskach i Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze. Festiwal zrealizowano ze środków Stowarzyszenia „Dziecko”, przy wsparciu finansowym ze strony powiatu gostyńskiego oraz ze środków PFRON.

Nagrody rzeczowe, dyplomy dla zwycięzców i wyróżnionych wraz pamiątkowym albumem, dokumentującym XXI Festiwal „Bez barier” zostaną wysłane do  artystów.

Organizację festiwalu wsparły: Drukarnia „REAL” z Gostynia i JBMedia Piotr Jankowiak z Gostynia.

XXI Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Muzyka bez barier”
– 10 wykonawców (w tym zespołowych) – łącznie 15 uczestników

Miejsca:

 1. Dorota Zawadzka (Kotlin)
 2. Dominik Winny, Wiktoria Mocek, Agnieszka Wojtkowiak i Marzena Kokocińska (Kościan)
 3. Zbigniew Skodzinka (Jarogniewice)

2 wyróżnienia (ex aequo):

– Jacek Borszczowski (Krotoszyn)

– Bronisława Kosmalska (Gostyń)

XXI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier”

 1. a) Kategoria „Prace plastyczne dorosłych” – 32 artystów
 2. Grzegorz Kuźdowicz (Kościan)
 3. Aldona Jacoszek (Czermin)
 4. Malwina Stróżyk (Skoraszewice)

4 wyróżnienia (ex aequo):

– Paweł Nowicki (Bułaków)

– Beata Jarczyńska  (Kąkolewo)

– Albert Gruchociak (Gostyń)

– Agnieszka Wojtkowiak (Kościan)

 1. b) Kategoria „Prace plastyczne dzieci i młodzieży” – 14 uczestników
 2. Klaudia Dorsz (Małachowo)
 3. Norbert Krzyżaniak (Cielmice )
 4. Damian Sowiński (Brzezie)

2 wyróżnienia (ex aequo):

– Mateusz Dubisz (Skokówko)

– Mikołaj Pawlak (Gostyń)

Zobacz galerię…

pr/, fot. Stowarzyszenie „Dziecko”

Data publikacji: 09.10.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również