Zachęta do zakochania się

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą" i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprosiły osoby niewidome, niedowidzące, niesłyszące, niedosłyszące i głuchoniewidome na kolejne spotkanie z cyklu „Zakochaj się w kulturze". Spotkanie odbyło się 21 maja br., a gośćmi specjalnymi byli pracownicy Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

To oni stali się przewodnikami ułatwiającymi zrobienie pierwszego, a może kolejnego, kroku w świat współczesnej sztuki. Uczestnicy mogli nie tylko oglądać i dotykać omawiane dzieła, stworzono też możliwość stworzenia własnej kompozycji. Wszystko zaś zostało okraszone dwoma filmami o Zachęcie, jej historii, zbiorach dzieł sztuki i pracy nad wystawami.
Spotkanie odbyło się w siedzibie MCKiS w Warszawie, przy ul. Elektoralnej 12.

Projekt „Zakochaj się w kulturze” ma na celu zainteresowanie osób niepełnosprawnych sensorycznie kulturą poprzez edukację kulturalną oraz udostępnianie im wydarzeń artystycznych. Ma prowadzić do pełniejszego włączania niewidomych i niesłyszących widzów w rytm życia kulturalnego, przyzwyczaić ich do bieżącego śledzenia wydarzeń artystycznych, przekonać, że ta sfera życia jest ważna i może być dostępna dla każdego. Istotnym aspektem projektu jest też jego wymiar edukacyjny. Działania podejmowane w ramach „Zakochaj się w kulturze” mają stać się vademecum o możliwościach poznawczych i potrzebach osób z niepełnosprawnością sensoryczną; vademecum kierowanym do artystów, animatorów kultury i jej menadżerów.

Info: www.pzn.org.pl, oprac. Tara

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również