Zdjęcia do filmu o tracącym wzrok nauczycielu – na półmetku

Zdjęcia do filmu o tracącym wzrok nauczycielu – na półmetku

Mijają półmetek kręcone w Lublinie zdjęcia do filmu „Carte Blanche", opowiadającym o tracącym wzrok nauczycielu, który ukrywa to, aby nadal uczyć. Główną postać gra Andrzej Chyra, film wejdzie na ekrany w listopadzie tego roku.

Inspiracją do powstania filmu była autentyczna historia nauczyciela jednego z lubelskich liceów, niewidomego już obecnie Macieja Białka.

Andrzej Chyra, grający główną postać, powiedział na planie filmowym, że najtrudniej było mu zbliżyć się do emocji przeżywanych przez ślepnącego nauczyciela. – Emocje, które towarzyszą tej postaci są większe niż sobie wcześniej wyobrażałem. To taki egzystencjalny szok. To panika człowieka, który wie, że coś mu ucieka, chce uratować to, co ma i to się nie da połączyć. To są skrajne emocje, i to jest dla mnie najtrudniejsze, żeby zbliżyć się do nich – powiedział Chyra.

Reżyser filmu Jacek Lusiński podkreślił, że historia ślepnącego nauczyciela, o którym przeczytał reportaż w gazecie, ma bardzo duży potencjał filmowy. – Każdemu wydaje się, że codzienność, którą rano spotykamy to rzecz trwała, że tak jest i będzie, ale nigdy nie wiemy, czy to się nie wywróci do góry nogami. I to jest pytanie, czy każdy ma w sobie siłę, żeby się z tym zmierzyć, przerobić to w sobie i jako już nowa osoba wejść w nowe życie. W przypadku tej historii wiemy, że gdzieś takie pokłady siły w ludziach drzemią. Interesujące jest, co się musi wydarzyć, od czego to zależy, aby te siły się uaktywniły – powiedział Lusiński.

W czasie długiego weekendu filmowcy kończyli nagrywanie scen szkolnych, które kręcone są w lubelskim XXI Liceum Ogólnokształcącym. Pokazują one bohatera w jego życiu zawodowym. Jako statyści w filmie występują uczniowie lubelskiego liceum. – Z uczniami dobrze się współpracuje, oni są bardzo spontaniczni, bardzo nam na tym zależało – zaznaczył Lusiński.

Kręcone były m.in. sceny matury, gdy główny bohater dowiaduje się, że jedna z uczennic z jego klasy z nieznanych mu powodów nie dotarła na egzamin, traci życiowe szanse. – Nauczyciel już bardzo słabo widzi, ale postanowił ruszyć na jej poszukiwanie i spowodować, żeby mogła zdawać maturę – opowiadał Lusiński.

Filmowcy będą w Lublinie do połowy maja. Będą kręcone też sceny m.in. w nieczynnej odlewni żeliwa Ursus, zabytkowym browarze, na ulicach i w trolejbusie. Potem pojadą na kilka dni do Gdańska. Zdjęcia mają zakończyć się 19 maja, a film ma być gotowy i wejść na ekrany w listopadzie tego roku.

W filmie występują także m.in. Wojciech Pszoniak, Dorota Kolak, Urszula Grabowska, Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel.

Jak poinformował główny producent filmu Leszek Bodzak z lubelskiej firmy Aurum Film, jego budżet wynosi około 4,4 mln zł. Film uzyskał dotację od lubelskiego samorządu w wysokości 350 tys. zł. (PAP)

kop/ ren/ abe/

Data publikacji: 05.05.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również