Nakładki dla niewidomych zdają egzamin

W Sejmie 4 stycznia 2011 r. odbędzie się posiedzenie podkomisji na temat poselskiego projektu ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zabiega o wprowadzenie do nowego prawa zapisu o możliwości stosowania w wyborach powszechnych i referendach nakładek do głosowania dla osób niewidomych i słabowidzących.

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie i Krakowie z powodzeniem udało się Fundacji po raz kolejny wypróbować przydatność nakładek. Dzięki współpracy z miejskimi organizatorami wyborów i Państwową Komisją Wyborczą sprawy techniczne jak i logistyczne nie przysporzyły większych problemów przy wprowadzeniu nowego elementu do materiałów wyborczych.

Zarówno Konstytucja jak i ustawy o prawie wyborczym gwarantują możliwość oddania głosu w sposób tajny. Do tej pory osoby niewidome i słabowidzące nie mogły oddawać samodzielnie głosu, bez konieczności pomocy ze strony drugiej osoby. Problem dostrzegają również miejscy urzędnicy ds. osób niepełnosprawnych, którzy zaangażowali się w pomoc przy projekcie. – Jestem przekonany, że każde rozwiązanie ułatwiające osobom niepełnosprawnym oddanie głosu w wyborach będzie skutkowało tym, ze ci, którzy do tej pory nie uczestniczyli w wyborach, wiedząc o ułatwieniach, będą chcieli w nich brać udział – powiedział Bogdan Dąsal pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Nakładki do głosowania mają taki sam format co karty do głosowania. W miejscu gdzie na karcie widnieją kratki w nakładce są wycięte otwory. To pozwala osobie niewidomej skutecznie oddać głos w sposób tajny na wybranego przez siebie kandydata.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego od 2007 r. działa na rzecz wprowadzenia nakładek do powszechnego użycia podczas wszystkich wyborów. W 2010 r. w pierwszej turze wyborów prezydenta Polski Fundacja po raz pierwszy wysłała nakładki do kilkudziesięciu osób niewidomych z całej Polski. W drugiej turze udało się zaangażować w projekt Urząd Miasta Warszawy i Urząd Miasta Zakopane. Podczas pierwszej tury wyborów samorządowych władze Warszawy ponownie pomogły wprowadzić do swoich lokali wyborczych nakładki, tym razem na wybory prezydenta miasta. W drugiej turze wyborów w Krakowie Urząd Miasta wsparł działania Fundacji, aby w głosowaniu na prezydenta mogło uczestniczyć jak najwięcej krakowian.

Nakładki z powodzeniem funkcjonują w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy czy Albania.

Info: FIRR

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również