Korzystne zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta

Korzystne zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta

13 lipca Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Wprowadza on zakaz pobierania przez szpitale opłat od rodziców i opiekunów za przebywanie z dzieckiem lub osobą w  znacznym stopniu niepełnosprawną.

W projekcie nowelizacji uzasadniano, że obecność bliskich ma pozytywny wpływ na przebieg leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa małych pacjentów. Zapis ten dotyczyłby także pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy często mają trudności z werbalizowaniem swoich potrzeb i odczuć i którzy również potrzebują stałej obecności opiekunów, również w nocy.

Resort zdrowia zwraca uwagę, że ta propozycja jest spójna z ustawą z 9 maja br. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wyjaśniono również, że przepis ten nie spowoduje obciążeń finansowych dla szpitali, ponieważ koszty funkcjonowania takiego oddziału są wliczone w wycenę świadczeń.

Eksperci razem z rodzicami są zdania, że to naprawdę dobre rozwiązania.

IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 16.07.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również