RPD: pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat – nieludzki i nieprawdopodobny

Pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat jest nieludzki i nieprawdopodobny - powiedział PAP rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, komentując holenderski raport, z którego wynika, że 84 proc. pediatrów tego kraju chciałoby takiego zapisu w prawie.

Rzecznik praw dziecka w rozmowie z PAP odniósł się do raportu trzech holenderskich szpitali uniwersyteckich, z którego wynika, że 84 proc. pediatrów w tym kraju chce wprowadzenia eutanazji dla nieuleczalnie chorych dzieci w wieku 1-12 lat, za zgodą ich rodziców. W oparciu o ten raport Stowarzyszenie Holenderskich Pediatrów zaapelowało do parlamentu o nowelizację przepisów dotyczących eutanazji.

Mikołaj Pawlak, powołując się na Konwencję o prawach dziecka, ocenił pomysł wprowadzenia takiego przepisu jako „nieludzki i nieprawdopodobny”. Przypomniał, że w Konwencji zawarte są wszystkie podstawowe prawa dotyczące dzieci – m.in. prawo do życia, zdrowia, edukacji, wychowania w rodzinie, a także prawo do ochrony przed demoralizacją, wyzyskiem czy przestępstwami.

Mimo że, jak przekonywał Pawlak, w różnych krajach prawa Konwencji są różnie interpretowane, to – jego zdaniem – holenderski pomysł eutanazji dla dzieci w wieku 1-12 lat jest „wprost sprzeczny z prawami wynikającymi z Konwencji”.

Ustanowienie takiego przepisu byłoby – ocenił RPD – „sprzeczne z zapisem o bezwzględnej ochronie życia dzieci i obowiązku zapewnienia również dzieciom doświadczonym chorobami psychicznymi i fizycznymi najlepszej opieki i pomocy medycznej”.

W nawiązaniu do holenderskiego raportu na portalu zajmującym się bioetyką BioEdge cytowano wypowiedź dr. Eduarda Verhagena, który przekonywał, że w przypadku wprowadzenia nowych przepisów w tym roku objęłyby one 5-10 dzieci. – Szczególnie w przypadków dzieci poważnie chorych – których fazie umierania może towarzyszyć dużo bólu i cierpienia i u których proces umierania może zająć tygodnie – wielu rodziców i lekarzy chciałoby przyspieszenia lub skrócenia tego procesu – mówił Verhagen.

Portal podkreślał, że liczba przepytanych do raportu lekarzy była niewielka. Według BioEdge każdego roku ze śmiercią dzieci zmagających się z nieuleczalnymi chorobami styka się w Holandii około 60 lekarzy. Anonimowo skonsultowano 38 z nich – w ostatnich latach zajmowali się 359 przypadkami nieuleczalnie chorych pacjentów. Lekarze uznali, że w 46 z tych przypadków lepsza byłaby eutanazja.

Obecnie holenderskie prawo dopuszcza – wyłącznie za zgodą rodziców – eutanazję niemowląt do ukończenia przez nie 1 roku życia oraz dzieci między 12 a 16 rokiem życia.

Holandia była krajem, który jako pierwszy w 2002 r. zalegalizował eutanazję osób poniżej 18. roku życia. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk

Data publikacji: 23.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również