Wysiłek i łzy. Basen pełen emocji

Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie zorganizowały IX Mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. Wzięło w nim udział 103. zawodników z 24. organizacji z Polski południowo-wschodniej. Rok przygotowań zawodników, trenerów i organizatorów przyniósł wiele przyjemnych, niespodziewanych zdarzeń. Pozostaną one długo w pamięci uczestników Mityngu. Najdłużej wszyscy zapamiętają łzy szczęścia.

– Z radością, po raz kolejny, gościmy niepełnosprawnych sportowców w murach PWSZ w Tarnowie – mówi JM Rektor prof. dr hab. inż. Jadwiga Laska. – Zawody pływackie organizowane przez Fundację REPI na stałe wpisały się bowiem do kalendarza najważniejszych imprez sportowych współorganizowanych przez Uczelnię. Możliwość kibicowania i oklaskiwania uczestników tych zawodów to okazja do tego, aby przekonać się, że pokonywanie barier, przełamywanie własnych słabości i ograniczeń oraz toczona w duchu fair play rywalizacja stanowią wielką inspirację dla wszystkich członków społeczności akademickiej.
Rektor J. Laska cieszy się z licznego udziału studentów w przeprowadzeniu zawodów. Docenia także starania kilkunastu pracowników uczelni, we współpracy z pracownikami Fundacji REPI, w przygotowania i przeprowadzenie zawodów.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni współorganizatorom i sponsorom Mityngu – bez nich nie udałoby się czegokolwiek zrobić. Pracownicy Fundacji REPI – Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz pracownicy i studenci PWSZ dają z siebie wszystko, aby przygotować na najwyższym poziomie kolejne zawody. Tak też było tym razem – mówi dr Tomasz E. Wardzała, prezes zarządu Fundacji REPI. – Nakład pracy połączony z zasobami PWSZ oraz finansami sponsorów daje efekt taki, że dwa, trzy dni po ogłoszeniu zapisów Listy startowe zostają zamknięte.

– Celem Mityngu jest wzbudzenie zainteresowania podjęciem aktywności fizycznej. Zawody odbywają się w radosnej, rodzinnej i sportowej atmosferze – mówi mgr Marzena Szewczyk, fizjoterapeuta w Fundacji REPI, koordynator organizacji Mityngu.
Dodaje, że – udział w Mityngu daje zawodnikom ogromną motywację do dalszych ćwiczeń i przygotowywania się do kolejnych zawodów, daje poczucie siły i kształtuje ich charakter. Podczas zawodów wszyscy uczą się budowania relacji, wymieniają się doświadczeniami i nawiązują nowe znajomości, a czasem nawet przyjaźnie.

Mityng odbywa się po raz dziewiąty. Organizatorzy mają już spore doświadczenie, ale cały czas przygotowani są na nieoczekiwane zdarzenia, które mogą wpłynąć na realizację Mityngu. Cały czas analizowane są ryzyka i przygotowywane są możliwe scenariusze reakcji. Pracownicy Fundacji REPI są tak doświadczeni, że bez słów wiedzą co mają robić i robią to doskonale. Jest to sporych rozmiarów wydarzenie, co roku angażowanych jest w nie ok. 250 osób: zawodników, opiekunów, organizatorów, prowadzących i niezastąpionych kibiców.

– Zgłaszają się dziesiątki organizacji, które chcą wziąć udział po raz pierwszy, bo słyszeli, że są to wyjątkowe zawody; zgłaszają się także organizacje, które przyjeżdżają do nas od samego początku. To nas bardzo cieszy i daje nam siłę do działania. Z żalem musimy odmawiać, gdy limit zawodników zostaje osiągnięty – dodaje T. Wardzała.

Istotę aktywności fizycznej podkreśla dr Marta Bibro z Katedry Wychowania Fizycznego PWSZ. – Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia jest powszechnie znane, a w przypadku osób z różnymi formami niepełnosprawności odgrywa szczególną rolę. Szereg badań wskazuje również na pozytywny związek między aktywnością fizyczną a wzrostem samodzielności życiowej i kompetencji społecznych, co w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykle istotne. Naukowiec zaznacza, że – tego typu imprezy sportowe stanowią niepowtarzalną okazję do sprawdzenia samego siebie, walki z własnymi słabościami, często też są zwieńczeniem wielu godzin ciężkiego treningu i rehabilitacji.

Wszyscy mówią o integracji, współpracy, korzyściach dla każdej osoby bardziej lub mniej zaangażowanej w przygotowania Mityngu. Także udział kibiców jest ważny – dla zawodników i dla samych kibiców.

Jako pracownik dydaktyczny dr M. Bibro zwraca uwagę na fakt, że z imprezy ogromne korzyści wynoszą także fizjoterapeuci, wolontariusze i studenci. – Wszyscy możemy uczyć się od uczestników wytrwałości i cierpliwości, wziąć udział w emocjonującym wydarzeniu sportowym i przede wszystkim dobrze się bawić.

Pełne wzruszeń wypowiedzi i zwrócenia uwagi na to co najistotniejsze odkrywamy w rozmowach z najważniejszymi osobami tego dnia. Zawodnicy biorący udział w konkurencji drużynowej – sztafecie Natalia Kościółek, Sebastian Kołodziej, Dawid Nieć i Sławomir Kantor mówią, że czekają na to wydarzenie cały rok. Zaraz po tym, gdy w czasie Mityngu pada „do widzenia” zaczynają się odliczanie do kolejnej jesieni.

Sebastian Kołodziej docenia sam fakt wzięcia udziału w Mityngu. Dziś startuje po raz drugi w tych zawodach. Doskonale pamięta pierwszy Mityng organizowany w 2011 roku. Wtedy też brał w nich aktywny udział. Mówi: – Jest bardzo fajna zabawa, wszyscy są wygrani, bo zostali zakwalifikowani do zawodów, nieraz wygrają, nieraz są ostatni ale najważniejsze, że wystartowali. Cieszę się, że mogę tu być.

– Nigdy nie brałam udziału, to jest mój pierwszy raz – mówi Natalia Kościółek. – Mam stresa i denerwuję się jak mi wyjdzie, co i jak, ale dam z siebie wszystko, żeby dobrze wypaść. Cieszę się, że biorę udział.

Niektórzy przygotowują się do udziału w zawodach indywidualnie chodząc na basen, ale głównie w czasie rehabilitacji prowadzonej w organizacjach. Dawid Nieć wyraża radość z udziału w regularnych zajęciach w pływali: – Na basen chodzę odkąd chodzę do Warsztatu, dzięki temu mogę brać udział w sztafecie, dobrze mi z tym, czuję się jakoś wyróżniony. Stresu nie mam, jestem dumny, że mogę reprezentować Warsztat. Nie mam oczekiwań, zobaczymy co z siebie damy.

A zawodnicy ci dają z siebie wszystko. Chyba więcej niż inni zawodnicy. Dają emocję, całych siebie, naturalnych, bez tego czego oczekuje publiczność i teleobiektyw. Zawodnicy mają świadomość tego, że zawody to kooperacja wielu – trenerów, terapeutów, organizatorów, ale w tym dniu przede wszystkim ich samych. Wiedzą też, że nie są sami, że nawet pomimo rywalizacji życzą konkurentom dobrze.

– Wiemy, że nasz sukces zależy od naszej współpracy w drużynie, będziemy współpracować w naszej grupie, ale będziemy też dopingować zawodników z innych drużyn – dodaje Sebastian Kołodziej.

Integracyjny charakter Mityngu zauważała Sławomir Kantor, który mówi: – Przyjeżdżam dla swoich kolegów, których poznałem lata temu i spotykamy się kilka razy w roku, razem wyjeżdżamy, spotykają się na zawodach. Polubiliśmy się. Zapraszamy się wspólnie i jesteśmy razem.

Bez względu na to czy ktoś zajmie pierwsze, trzecie czy szóste miejsce – każdy wygrywa. – Podczas zawodów podziwiamy wysiłek, walkę z własnymi słabościami i lękami, obserwujemy autentyczną radość z udziału z wygranej – mówi trenerka z WTZ im. Jana Pawła II Marzena Szewczyk. – Niektórzy zwyciężają już w momencie podjęcia decyzji o udziale w mityngu. Zdobycie medalu i dyplomu daje poczucie dumy, wiary we własne możliwości i wpływa na wzrost poczucia wartości – zawodników oraz trenerów i opiekunów. Udział w mityngu uczy współpracy, kształtowania relacji oraz zdrowej rywalizacji. M. Szewczyk dodaje: – Zawody są też ważne z punktu widzenia budowania relacji między zawodnikami i trenerami oraz rodzicami czy opiekunami zawodników – budują mocniejszą więź między nimi.

– Codziennie, aktywnie uczestnicy biorą udział w zajęciach fizykoterapeutycznych i sportowych. Wychowanie fizyczne to stymulacja, adaptacja i korekcja. Pływanie, sport – oprócz pracy – to jedna z wielu form poprzez którą, wychowujemy osoby z niepełną sprawnością – mówi Tomasz E. Wardzała, doktor pedagogiki, kierownik WTZ im. Jana Pawła II. – Ruch pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i dodatnio koreluje z kształtowaniem postaw. Wychowanie przez sport uczy jak mądrze można zagospodarować czas wolny, pokazuje sposoby rekreacji i wypoczynku, daje możliwość oderwania od codziennych trudnych sytuacji. Sport uczy brać odpowiedzialności za siebie i za innych, uczy konsekwencji, budowania odpowiednich relacji, poddawania się wpływom kolegów, trenerów, terapeutów i osób trzecich, z którymi spotykają się na treningach w miejscach użyteczności publicznej – kształtuje to pożądane zachowania zarówno wychowanków jak i osób, z którymi wchodzą w interakcję – uczy odgrywania różnych ról społecznych. Sport uczy pokory, wdraża do szacunku. To wszystko prowadzi do właściwego ukształtowania wychowanków – z właściwymi wzorcem osobowym, eliminacją złych nawyków, nauką higienicznego trybu życia i inspiracją do pozytywnych działań. Osoby trenujące i biorące udział w zawodach są też wzorem dla koleżanek i kolegów, stają się autorytetami, zyskują uznanie, zaufanie. Znając swoje ograniczenia – zawodnicy i ich koledzy – widzą jak wiele mogą osiągnąć przełamując je. Sport rozwija umysł i ciało – podsumowuje Wardzała.

Najcenniejszy moment w czasie Mityngu to ten, gdy widzimy łzy wzruszenia na twarzach zawodników – wtedy wszyscy zebrani na basenie PWSZ mają łzy w oczach. Wtedy wszyscy wiedzą, że warto podejmować trud organizacji tego wydarzenia.

Po raz pierwszy w trakcie w trakcie mityngu społeczność akademicka oraz zawodnicy i ich opiekunowie mogli skorzystać z obecności ekspertów – pracowników tarnowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci ZUS-u wyjaśniali zasady przyznawania emerytur, także to, co na nią ma wpływ. Mówili o ułatwieniach dla klientów – elektronicznym ZUS-ie, a więc PUE, e-ZLA i e-Składce. A co ważne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów – szczegółowo wyjaśniali i pomagali wypełniać wnioski dotyczące nowych świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (tzw. 500+) oraz o pozostałych świadczeniach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla osób niezdolnych do pracy.

Organizatorami IX Mityngu pływackiego osób z niepełną sprawnością są:
 Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie,
 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
 Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie,
 Akademicki Związek Sportowy PWSZ w Tarnowie.

Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili:
 Miasto Tarnów,
 Bruk-Bet Sp. z o.o.,
 Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o.,
 Sklep Medyczno-Ortopedyczny ORTOMEDYKA,
 Decathlon Polska,
 Xtreme Fitness Gyms,
 Dworek Zakopane.

Dlaczego znajdują się organizacje, instytucje, firmy, osoby, które wspierają finansowo i organizacyjnie takie zawody? Marek Baran, dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Tarnowa uzasadnia to następująco: – Jest to coś ważnego dla samych osób niepełnosprawnych, a osoby niepełnosprawne są bardzo ważne władz miasta, dla samorządu. I dodaje: – Uważamy sport osób niepełnosprawnych za bardzo istotny, traktujemy go na równi ze sportem powszechnym. Nie widzimy różnic w jakiejkolwiek grupie społecznej. Dziękujemy osobom niepełnosprawnym, za włączanie się w życie społeczne, właściwie je kształtując.

Roman Ciepiela prezydent Tarnowa objął Patronatem Honorowym IX Mityng pływacki osób z niepełną sprawnością.

Zawodnicy, którzy zdobyli miejsca na podium

Kategoria kobiet 25 m stylem grzbietowym
1. Oliwia Szczerba – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
2. Justyna Waligórska – Sprawni Razem Kraków
3. Magdalena Kądziołka – DPS Wadowice
Kategoria mężczyzn 25 m stylem grzbietowym
1. Piotr Kasperczyk – SOSW nr 4 Kraków
2. Konrad Wałaszek – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
3. Arkadiusz Paszkowski – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
Kategoria kobiet 50 m stylem dowolnym
1. Oliwia Szczerba – – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
2. Justyna Waligórska – Sprawni Razem Kraków
3. Maria Kalisz – ŚDS al. Pokoju Kraków
Kategoria mężczyzn 50 m stylem dowolnym
1. Dawid Makówka – Druga Strona Sportu Kraków
2. Piotr Tuszkiewicz – Tarnów
3. Arkadiusz Paszkowski – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 w Tarnowie
Kategoria kobiet 25 m stylem dowolnym
1. Magdalena Kądziołka – DPS Wadowice
2. Agnieszka Lewandowska – WTZ Radwanowice
3. Ewelina Leśniak – DPS Wadowice
Kategoria mężczyzn 25 m stylem dowolnym
1. Dawid Makówka – Druga Strona Sportu Kraków
2. Krzysztof Bartkowicz – WTZ „Radość” Dębica
Drużynowo – sztafeta 3 x 14 m
1. Warsztat Terapii Zajęciowej w Korytnikach
2. Warsztat Terapii Zajęciowej w Radwanowicach
3. Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach

Jubileuszowy Mityng pływacki osób z niepełną sprawnością odbędzie się w 2020 roku. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w organizację tych szczególnie potrzebnych zawodów. Potrzebnych wszystkim.

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja REPI w Tarnowie

Data publikacji: 22.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również