Czas na innowacje społeczne
Pod hasłem „Akcja Innowacja" odbyły się seminaria dotyczące projektu grantowego „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych". Uczestnicy mieli możliwość zdobycia informacji oraz inspiracji w każdym subregionie województwa małopolskiego. Spotkania zostały zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
25 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zakończył się cykl seminariów „Akcja Innowacja”. Wcześniej spotkania z potencjalnymi grantobiorcami odbyły się w Chrzanowie (29 listopada 2016 r.), Zakopanem (7 grudnia), Nowym Sączu (11 stycznia) oraz Tarnowie (18 stycznia). Inicjatywa przybliżyła ideę projektu grantowego „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych”. Jego głównym celem jest wzrost jakości i skuteczności usług opiekuńczych świadczonych w środowisku lokalnym na rzecz osób zależnych i pomoc ich opiekunom (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/11953-innowacje-spoleczne-w-malopolsce.html).
MIIS działa od 1 sierpnia 2016 r., a za jego funkcjonowanie odpowiada krakowski ROPS. – Sporo czasu, przynajmniej na tych pierwszych spotkaniach, było poświęcone na doprecyzowanie problemów, z którymi uczestnicy się spotykają w trakcie sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. To niezwykle ważne, ale nam bardzo zależy, żeby zrobić krok naprzód – powiedział „NS” Rafał Barański, zastępca dyrektora Ośrodka.
Konkurs na innowacje społeczne zostanie ogłoszony w lutym br. Od tego momentu ROPS zamierza zorganizować sporo spotkań indywidualnych z autorami pomysłów. Zgłoszenia od potencjalnych grantobiorców będą przyjmowane w okresie naboru, który jest planowany na kwiecień. Kto jednak nie zdąży ze złożeniem dokumentów w najbliższym czasie, będzie miał na to szansę w październiku. Wówczas odbędzie się druga, a zarazem ostatnia, rekrutacja innowatorów.
– Nie spieszymy się z konkursem, ponieważ nie chcemy doprowadzić do zakontraktowania pomysłów, które nie będą miały w sobie wystarczająco potencjału nowych rozwiązań. Zależy nam, żeby koncepcje zostały dopracowane, dopiero wtedy podpiszemy umowy i zaczniemy testy – poinformował Rafał Barański.
Kreowanie zmian
Spotkania zorganizowane przez ROPS składały się z części wykładowej oraz warsztatowej. Przyciągnęły nie tylko przedstawicieli różnych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ale też osoby prywatne.
– Warto testować nowe rozwiązania, budować wspólną przestrzeń społeczną, dążyć do optymalizacji sektora usług opiekuńczych. Innowacje to nie jest temat zarezerwowany tylko dla korporacji, pochłaniających ogromne nakłady finansowe. Każdy z nas może być innowatorem społecznym. My ze swoją wiedzą, doświadczeniem, potencjałem, też jesteśmy w stanie taką zmianę kreować – powiedziała Anita Parszewska, p.o. kierownika projektu.
W trakcie seminariów nie zabrakło przykładów, które mogą inspirować potencjalnych grantobiorców. Na tej liście znalazło się pszczelarstwo dla osób niepełnosprawnych. Wózkowicze mieli problemy z samodzielną obsługą ula. Barierą była jego wysokość, więc przygotowano niższą konstrukcję. – Niewielka zmiana spowodowała, że osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogły taką aktywność realizować zupełnie samodzielnie. Jest to innowacja, która w 2015 r. została wyróżniona przez Komisję Europejską m.in. ze względu na prostotę pomysłu i szerokość zasięgu korzyści, jakie to rozwiązanie przyniosło – opisała Agnieszka Kamińska, doradca ds. innowacji.
Według niej inspirować mogą też naczynia Eatwell, które powstały z myślą o osobie zmagającej się z chorobą Alzheimera. Jako dobre praktyki wymieniła również Projekt Innowacyjny Migacz, czyli efektywne przygotowanie do egzaminów na prawo jazdy kat. B osób głuchych, głuchoniemych i niedosłyszących, a także budżet obywatelski.
Efekty bez faktur i rachunków
MIIS zakłada przyznanie czterdziestu grantów o średniej wartości 45 tys. zł. W grę wchodzi również uzyskanie większego wsparcia, maksymalnie wynoszącego 100 tys. zł. Wkład własny nie będzie wymagany, ale grantobiorcy będą musieli wnieść zabezpieczenie finansowe. Wśród nich znajduje się m.in. weksel in blanco, jednak szczegóły zostaną ustalone indywidualnie. – Zakładamy, że pierwsza transza będzie zaliczką. Potem, po określonym okresie, np. po trzech miesiącach, rozliczymy efekty cząstkowe. Wtedy będziemy mogli przelać drugą transzę – poinformowała Dominika Marszałek-Rojek, specjalista ds. realizacji projektu.
ROPS zapowiada uelastycznione rozliczenie grantów. Bez faktur i rachunków, ale na podstawie ustalonych wcześniej efektów. Co najmniej 15 proc. projektów grantowych zostanie przygotowanych do upowszechnienia na szeroką skalę.
Do biura projektu docierają już fiszki. W nich opisywane są wstępne pomysły. W sumie jest ich blisko 30, głównie od instytucji. – Część dotyczy usług asystenckich. Są też inicjatywy związane z teleopieką, a więc organizowaniem usług opiekuńczych w oparciu o system informatyczny. Rozwiązanie to stwarza szanse na wezwanie pomocy fachowców lub kogoś z sąsiedztwa, aby sprawdził stan osoby starszej lub niepełnosprawnej – poinformował Rafał Barański.
Fiszka nie przesądza o udziale w projekcie. Nie stanowi też ostatecznego kształtu pomysłu. On może być modyfikowany w trakcie konsultacji pomiędzy MIIS i potencjalnym grantobiorcą. Również dopuszczone są zmiany dokonywane na własną rękę, aby świadczenie usług było lepiej dostosowane. – W naszym projekcie dopuszczamy taką sytuację, że dofinansowany pomysł nie spełni oczekiwań. Jednak nie będzie to oznaczać konieczności zwrotu dofinansowania. Dajemy sobie szanse, żeby ponieść pewne ryzyko z porażką, a to może zachęcić do udziału – powiedział Rafał Barański. Dodał, że liczy na aktywność osób fizycznych. Zwłaszcza tych sprawujących codziennie opiekę nad kimś starszym lub niepełnosprawnym. One mogą mieć najwięcej doświadczeń i przemyśleń dotyczących usprawnienia opieki.
Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego
Założeniem projektu jest znalezienie oryginalnych, niezrealizowanych dotychczas pomysłów na sprawowanie opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi w ich własnym środowisku. Chcemy rozmawiać o możliwych rozwiązaniach i opracować sposoby pomagania. Najlepsze pomysły otrzymają wsparcie finansowe.
Masz pomysł na innowacje? Uzupełnij fiszkę: http://www.rops.krakow.pl/lewa/malopolski-inkubator-innowacji-spolecznych-25/fiszka-103.html
Biuro Projektu Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych
Punkt informacyjny czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.
Adres Biura:
ul. Piastowska 32
30-070 Kraków
e-mail: miis@rops.krakow.pl
telefon: 12 422 06 36 wew. 34
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 01.02.2017 r.