Dostępne strony www

W siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego 8 marca br. odbyła się konferencja nt. „Dostępne strony www". Spotkanie było jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem realizacji projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie". Jego koncepcję, metody i wytyczne do jego realizacji opracowało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem jest ocena dostępności użytkowej stron internetowych należących do instytucji rządowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawością.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że najczęściej projektanci i administratorzy stron przystosowując je do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących zupełnie pomijają osoby z innymi dysfunkcjami. Dlatego audyt wybranych 200 witryn prowadzony będzie przez użytkowników z różnymi niepełnosprawnościami. Są nimi testerzy wyszkoleni przez Andreę Kennedy, specjalistkę ds. dostosowań – eksperta brytyjskiej organizacji Shaw Trust.

Projekt „Dostępne strony www” zakończy się 30 listopada 2011 r. Administratorzy monitorowanych stron otrzymają od audytorów wykazy swoich „błędów” oraz wskazówki i sugestie co i jak naprawić, by zapewnić pełną ich dostępność użytkownikom ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności.

SzymSza

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również