Rusza kolejna kampania informacyjna Fundacji Avalon EXTREME znanej ze spektakularnych działań i wyczynów sportowych. Odbywa się pod hasłem: Sport jest jeden. – Chcemy zmienić myślenie o niepełnosprawności, zarówno wśród osób z niepełnosprawnościami, jak i sprawnych. Nie uważamy się ani za gorszych ani za lepszych. Jesteśmy sportowcami. Po prostu – mówią członkowie fundacji.
W Loży Centralnej dla VIP-ów Stadionu Legii w Warszawie 27 listopada spotkali się z dziennikarzami działacze i sportowcy z Fundacji Avalon Extreme. Gościem honorowym był Krzysztof Hołowczyc, który od lat wspiera nietypowe projekty Fundacji. Atmosfera niebywała, wspaniali sportowcy i pokaz świetnego spotu reklamującego kampanię, który będzie prezentowany w mediach. Na You Tube już można zobaczyć wyczyny sportowców z niepełnosprawnościami, zaskakujących sprawnością sportową i zapałem do rywalizacji. Filmy z działalności Avalon pokazują też „przeciętnych” ludzi z chcących poprzez treningi poprawić swoją kondycję i codzienne funkcjonowanie.
W konferencji prasowej wzięli udział eksperci – z dziedziny psychologii sportu dr Agnieszka Bołdak z AWF Warszawa, reprezentant Instytutu Badań Pollster Paweł Piekarski raz ambasadorzy projektu Extrasprawni Avalon Extreme – Sebastian Luty oraz Szymon Klimza i Akop Szostak znany trener personalny, zawodnik MMA, vloger; dyskutowali czy prawdziwy sport jest rzeczywiście jeden.
Łukasz Wielgosz pełnomocnik Zarządu Fundacji powiedział:– Chcemy zmienić myślenie o niepełnosprawności. Ideą projektu jest ukazanie, że sport uprawiany przez osoby z niepełnosprawnościami jest równie emocjonujący i godny uwagi, jak sport osób pełnosprawnych. Pokazujemy wysiłek i zaangażowanie sportowców z niepełnosprawnościami oraz sprawnych, uświadamiając widzom, że są one takie same. Ciężka praca, pasja, dążenie do wyznaczonego celu łączą jednych i drugich. Chcemy podkreślić, że sport uprawiany przez osoby z niepełnosprawnością jest równie atrakcyjny i spektakularny.
Celem działań Fundacji jest kreowanie wizerunku osób z niepełnosprawnościami jako aktywnych, sprawnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy.
Sebastian Luty opowiedział o swojej drodze od wypadku do sportów wyczynowych (jak sam określił – od zera do bohatera) – jeździ na wyścigach samochodowych pokonując wielu sprawnych rajdowców, mimo że jest sparaliżowany i ma znaczne niedowłady rąk. Posługuje się specjalnymi dżojstikami.
– Myślałem, że ograniczeniem będzie moja niepełnosprawność, ale teraz po trzech latach tylko samochód mnie ogranicza – powiedział.
Opowiadał jak zmieniło się podejście do niego innych sportowców, gdy wygrywa z nimi, zdobywa medale. – Ja przestaję być dla nich taki fajny, do poklepywania po ramieniu z pobłażliwością. Wręcz jestem trochę nielubiany przez osoby, które dostają łomot od kogoś, kto ma tylko ułamek ich sprawności!
Szymon Klimza zdobywca już wielu medali, uprawia sitwake, crossfit na wózku, narciarstwo alpejskie, biegi ekstremalne, kolarstwo. Wózek mu nie przeszkadza! W treningu wytrzymałościowym zaskakuje pełnosprawnych kolegów, bije ich na głow ę w podciąganiu na drążku. Wspominał jak na siłowni pełnosprawni traktowali go z przymrużeniem oka – co on tutaj chce pokazać – ale po jakimś czasie budził ich zdziwienie i podziw.
– Dzięki uczestnictwu w sporcie osoby niepełnosprawne zauważają u siebie wzrost siły, wytrzymałości. Wszystko to wzmacnia poczucie sprawczości, podnosi samopoczucie i samoocenę, postrzeganie własnego ciała, co ponownie napędza chęć do dalszych treningów i aktywności. W wyniku wzmożonego wysiłku obserwujemy podniesienie poziomu endorfin i innych neuroprzekaźników – hormonów szczęścia. Mówimy wręcz o antydepresyjnym efekcie wysiłku fizycznego – powiedziała Agnieszka Bołdak, psycholog kliniczny, a jednocześnie trener sportów ekstremalnych.
W ramach projektu Avalon Extreme od 2015 roku prowadzone są stałe zajęcia sportowe pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Organizowane są szkolenia, zawody oraz cykle wydarzeń sportowych integrujących – dla osób z niepełnosprawnościami oraz pełnosprawnych. Wszystko po to, by pokazać, że bariery nie istnieją, a będąc niepełnosprawnym można żyć aktywnie, dbać o kondycję i imponować innym swoją postawą.
W działaniach Fundacji Avalon nie chodzi tylko o umożliwienie rehabilitacji osobom niepełnosprawnym. Chodzi o zmianę postrzegania ludzi, o umożliwienie pełnoprawnego pełnienia zwykłych ról społecznych – mężów, żon, partnerów, rodzicielstwa , a z tym nadal nie jest dobrze. Podkreślał ten problem Łukasz Wielgosz. Zaznaczył, że fundacja włącza się również w tego typu działania, bo nadal osoby z niepełnosprawnościami nie zawsze są serio traktowane w tych rolach właśnie.
Badania opinii publicznej pokazują, że realizacja dobrze opracowanych kampanii społecznych zmienia znacząco postawy wobec osób z niepełnosprawnościami, współczucie i litość zamieniają się w postawę szacunku i akceptacji – zaznaczył Paweł Piekarski z Instytutu Badawczego Pollster. Najlepiej zapamiętywane są kapanie wideo.
Z kolei rajdowiec Sebastian Luty uzmysłowił zebranym, że kampanie pokazują też pewne wzorce – fajnie jest wiedzieć, że jest światełko w tunelu, że innym się udało; to daje energię by samemu się podnieść.
– Niesamowity hart ducha, siła oraz wytrzymałość tych sportowców są zarówno dla mnie, jak i dla wielu innych osób, ogromną inspiracją i zasługują na podziw. Udział w kampanii to ogromny zaszczyt i świetna okazja, aby pokazać społeczeństwu, że warto kibicować sportowcom z niepełnosprawnościami i ich doceniać, gdyż robią niesamowite rzeczy. Sport jest wspaniałym ogniwem, który nas wszystkich łączy – podsumował Krzysztof Hołowczyc.
W ramach kampanii „EXTRAsprawni – prawdziwy sport jest jeden” ogłoszono akcję #avalonbinchallenge – to akcja typu challenge internetowy. Challenge polega na nakręceniu krótkiego filmiku obrazującego rzut do celu. Od uczestnika zależy czym wykona rzut i co będzie celem tego rzutu, np.: rzut piłką koszykową do kosza, rzut kulką papieru do kosza na śmieci w biurze, rzut ogryzkiem do kubła na śmieci – wszystko zależny od inwencji. To ma być metafora pokazująca, że jesteśmy różni, ale wszyscy możemy osiągać cele, które sobie wyznaczyliśmy.
Filmiki można zamieszczać na FB na grupie „EXTRAsprawność – też ją masz!” Więcej informacji:
https://avalonextreme.pl/
https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/
Projekt jest wspierany finansowo przez PFRON.
Joanna Kowtun, fot. Avalon Extreme
Data publikacji: 27.11.2019 r.