Fundusze unijne na wsparcie niepełnosprawnych w Małopolskiem
Wyrównywanie szans edukacyjnych, pomoc w zatrudnieniu, wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych – m.in. te zadania województwo małopolskie będzie realizowało za środki unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
O potrzebach osób niepełnosprawnych mówili 19 stycznia na konferencji w Krakowie m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska i wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.
Zwracali oni uwagę, że niepełnosprawność nie jest problemem jednej osoby, ale i jej rodziny i znajomych. To również problem wpływający na sytuację ekonomiczną, gospodarczą i społeczną w regionie i kraju. Wskazywali też, że osoby niepełnosprawne powinny mieć równy dostęp do edukacji, miejsc pracy, opieki zdrowotnej, a kompleksowa terapia dziecka niepełnosprawnego jest istotnym warunkiem jego samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
W Małopolsce działania na rzecz osób niepełnosprawnych będą wspierane z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). – Samorządy lokalne, w tym wojewódzkie, mogą lepiej wspierać osoby niepełnosprawne i sprawniej dysponować funduszami unijnymi na projekty im dedykowane niż władze centralne. A to dlatego, że lepiej rozumieją potrzeby i oczekiwania stowarzyszeń działających na rzecz tych osób, samych niepełnosprawnych i ich rodzin, a także znają sytuację na regionalnym rynku pracy – mówił wicemarszałek Kozak.
Inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych w Małopolsce mogą znaleźć źródło finansowania głównie w ramach trzech osi priorytetowych RPO: Rynek pracy (270,8 mln euro), Region spójny społecznie (232 mln euro) oraz Wiedza i kompetencje (204,9 mln euro). – Dzięki milionom euro możliwe będzie zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wspieranie ich przedsiębiorczości, a także promowanie ekonomii społecznej i równych szans, zarówno jeżeli chodzi o edukację, jak i pracę dla osób zdrowych i chorych – podkreślił Kozak. Wskazał też, że osoby niepełnosprawne powinny móc składać aplikacje o dofinansowanie własnej działalności gospodarczej.
W 2013 r. w Małopolsce osoby z niepełnosprawnością stanowiły 5,1 proc. wszystkich osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w regionie, po okresie wzrostu od 2011 r., spada. W 2011 r. pracę miało ich 21,2 proc., a w 2013 r. 19,8 proc.
Oprócz działań finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych wpływ na sytuację niepełnosprawnych będą miały działania finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorami konferencji „Pomoc osobom niepełnosprawnym w nowej perspektywie unijnej w latach 2014 – 2020″ były: Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”, MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. (PAP)
bko/ pz/
Data publikacji: 20.01.2015 r.