Głusi chcą wiedzieć więcej. Czas na aktywizację i nowy kanał informacyjny

Oddział Małopolski PZG w Krakowie chce poprawić jakość życia osób z dysfunkcją słuchu. W tym celu powstał projekt „Głusi Małopolska TV24”. Jego kluczowym elementem będzie kanał informacyjny w mediach społecznościowych. W nim znajdą się profesjonalne i amatorskie materiały filmowe. Ponadto przewidziane są warsztaty dziennikarskie, debaty, spotkania z Ambasadorami sukcesu oraz porady prawno-obywatelskie. Plany zakładają także rozpropagowanie idei self-adwokatury.

Od lutego br. OM PZG w Krakowie realizuje projekt „Głusi Małopolska TV24”. Działania potrwają do października 2022 r. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości życia osób z dysfunkcją słuchu.

– Zakładamy aktywizację głuchych w życiu społecznym, jak i podniesienie ich świadomości na temat przysługujących im praw, przede wszystkim obywatelskich. Zamierzamy rozpropagować ideę self-adwokatury. Chcemy, żeby co najmniej 200 osób poszerzyło swoją wiedzę – mówi Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie.

Potrzebę takich działań uwypukliła pandemia, zwłaszcza jej początek. Wówczas w przestrzeni publicznej pojawiały się kolejne komunikaty dotyczące obostrzeń i wytycznych dla obywateli. Tyle że w mediach było bardzo mało tłumaczeń na język migowy, a nie każda osoba z dysfunkcją słuchu potrafi czytać. Jednak środowisko szybko zareagowało. Powstały petycje, co zaowocowało zmianami.

– Ponad rok temu zostaliśmy zamknięci w domach, dostęp do informacji stał się kluczową kwestią. Niesłyszący poczuli się wykluczeni i dyskryminowani. Wywalczyliśmy pojawienie się tłumacza języka migowego podczas konferencji premiera czy ministra zdrowia. Ta sytuacja pokazała potrzebę podniesienia świadomości nt. przysługujących praw i obowiązków – podkreśla Adam Stromidło, który od początku pandemii przygotowuje krótkie filmiki w PJM. Do dzisiaj opublikował ich ponad 600 na facebookowym profilu OM PZG w Krakowie (https://pl-pl.facebook.com/pzgkrakow).

Czas na TV

Kluczowym elementem projektu będzie utworzenie kanału informacyjnego Głusi Małopolska TV24. Plan zakłada przygotowanie 90 profesjonalnych materiałów filmowych trwających po kilka minut. Do odbiorców trafią za pośrednictwem mediów społecznościowych, w tym ww. profilu.

– Mój vlog był inspiracją do przygotowania tej części projektu. Jednak kanał będzie bardziej rozbudowany. Zaangażowaliśmy operatora, całość zostanie zmontowana przez profesjonalistę, 20 kwietnia mieliśmy pierwszy dzień zdjęciowy. Prezentowanie materiałów rozpoczniemy pod koniec kwietnia lub na początku maja – informuje prezes OM PZG w Krakowie.

W pierwszych odcinkach zostanie poruszona tematyka dotycząca pandemii, Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, świąt majowych, praw pacjentów czy roli rzecznika praw obywatelskich. W kolejnych produkcjach można spodziewać się wątków związanych z Krakowem czy województwem. Internauci dowiedzą się więcej o opłatach ponoszonych przez mieszkańców, np. za wodę czy śmieci. Wyjaśnione zostaną też kwestie dotyczące roli radnego, a także obowiązków władz lokalnych wobec obywateli.

– Chcemy uświadamiać społeczeństwo, to są kwestie ważne nie tylko dla niesłyszących. Jednocześnie będziemy zachęcać do większej aktywności. Zaprezentujemy więc koła zainteresowań istniejące przy OM PZG. Pokażemy, że każdy może dołączyć do grupy i np. malować, haftować czy tworzyć z gliny – podkreśla Adam Stromidło.

W działalność kanału informacyjnego mają zaangażować się osoby z dysfunkcją słuchu. Z myślą o nich przeprowadzonych zostanie 60 godzin warsztatów dziennikarskich. Chętni dowiedzą się o tym jak można samemu tworzyć vlog. W efekcie 40 amatorskich materiałów będzie można obejrzeć na kanale Głusi Małopolska TV24.

Świadomość i prawo

W ramach projektu przewidzianych jest 8 debat transmitowanych online. Ich tematyka będzie związana z codziennym życiem osób głuchych. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące sportu, kultury, edukacji czy informacji publicznej. Plany zakładają też dyskusje o komunikacji, partycypacji w demokracji lokalnej, dostępności języka migowego i rynku pracy.

– Chcielibyśmy pierwszą debatę zorganizować w czerwcu. Jednak to zależeć będzie od sytuacji pandemicznej i obostrzeń. Na pewno przeprowadzimy transmisję, ale zależałoby nam obecności 10-15 osób w siedzibie przy ul. św. Jana. Bo wydarzenia tylko w formule online niezbyt dobrze wypadają dla naszego środowiska – mówi prezes OM PZG w Krakowie.

Nie wcześniej niż jesienią br. ruszą spotkania z Ambasadorami sukcesu. W sumie będzie ich 5, a podczas każdego zostaną zaprezentowane osiągnięcia innej osoby z dysfunkcją słuchu. W tym gronie znajdzie się m.in. Alicja Kokoszka, jedna z założycielek Koła Robótek Ręcznych Szydełko działającego siedzibie OM PZG w Krakowie. Będzie też można bliżej poznać Władysława Gierguna, który sukcesy odniósł na koszykarskich parkietach.

Ponadto projekt przewiduje poradnictwo prawno-obywatelskie, łącznie 100 godzin dyżurów. Realizacja tego rozpocznie się najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca br. Odbędą się także szkolenia z zakresu kompetencji społecznych self-adwokatury.

– Chcemy, żeby osoby z naszego środowiska potrafiły zawalczyć o swoje prawa. Nie myślę tutaj tylko o takich sytuacjach jak ta z dostępnością do informacji. Są też mniejsze sprawy, np. kwestia podłączenia wideodomofonu w jednym z wieżowców w Krakowie. To właśnie dzięki pismom do spółdzielni mieszkaniowej udało się rozwiązać problem – podkreśla Adam Stromidło. Dodaje, że takie przykłady zachęcają do działania i będą przedstawiane. Natomiast całość projektu zostanie podsumowana podczas konferencji w 2022 r.

Projekt  „Głusi Małopolska TV24”  realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Adam Stromidło

Data publikacji: 21.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również