Kraków rozszerza informacyjne wsparcie

Kraków rozszerza informacyjne wsparcie

24 listopada w Krakowie zostało otwarte Miejskie Centrum Informacji Społecznej. W uroczystości uczestniczył prezydent Jacek Majchrowski. Od stycznia 2017 r. przy al. Daszyńskiego 22 będzie można uzyskać bezpłatne porady i wsparcie w zakresie polityki społecznej.

Obecnie działa tam Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi, prowadzone w ramach programu pilotażowego. Miejskie Centrum Informacji Społecznej będzie rozszerzeniem programu pilotażowego. Został on wdrożony na okres od czerwca do grudnia br. Dzięki niemu funkcjonuje Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/11577-krakowskie-zrodlo-informacji.html). Przedsięwzięcie jest finansowane przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Za realizację zadania odpowiadają Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych i Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio.

– To jest jeden z elementów programu, który prowadzimy odnośnie pomocy społecznej, odnośnie pracy z osobami starszymi i osobami niepełnosprawnymi. To jest coś, co im się należy. Ta pomoc adresowana jest do bardzo wielu mieszkańców naszego miasta. Jest kilka takich punktów, a to będzie jeden z takich centralnych, gdzie będzie można znaleźć wszelkie dane i wszelką pomoc – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi rozpoczęło działalność w siedzibie Fundacji Matio. Teraz przy ul. Celnej 6 odbywają się dwa dyżury tygodniowo. Główny punkt obsługi znajduje się już przy al. Daszyńskiego 22.
– Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Przez ostatnie 20 lat w tym lokalu swoją siedzibę miał Ogólnopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu. Statutowe zadania związku są w chwili obecnej zawieszone. Nie chcieliśmy tracić tego lokalu, więc postanowiliśmy, że będzie on przeznaczony na realizację zadania związanego z Miejskim Centrum Informacji Społecznej. Bardzo ważne, że za ścianą mamy Krakowską Radę Seniorów, jest też siedziba Rady Dzielnicy II Grzegórzki – poinformował Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
Nowa siedziba Centrum jest większa niż przy ul. Celnej 6. Do dyspozycji klientów jest m.in. oddzielny pokój, w którym można porozmawiać sam na sam z pracownikiem. Z myślą o najmłodszych powstał kącik do zabawy. Przy al. Będzie też prowadzony punkt porad prawnych.

Zdany egzamin
Uruchomienie Miejskiego Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi było oddolną inicjatywą. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa zainicjował projekt na wniosek Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych. – Pilotaż już zdał egzamin, o czym świadczy rozszerzenie programu. Kraków pokazuje kierunki, które są potrzebne dla mieszkańców. Myślę, że takie miejsca pojawią się w innych miastach, co będzie dla nas dużą satysfakcją – powiedział Paweł Wójtowicz, prezes zarządu Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio.

Centrum to oferuje kompleksowe wsparcie. Zgłaszane sprawy nie stanowią zaskoczenia dla realizatora zadania. Przed pilotażem zostały przeprowadzone badania zlecone przez Wydział Spraw Społecznych. Ponad 700 rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi wypowiedziało się na temat swoich najważniejszych potrzeb. – To naprawdę nam pomogło, mogliśmy się przygotować do wyjścia naprzeciw tym problemom, z którymi będą zgłaszać się mieszkańcy. Z założenia to miał być punkt informacji, takiej zebranej, aktualnej i empatycznie podawanej. Jednak zaczął ewoluować w stronę punktu wsparcia, czasami wręcz punktu interwencji – powiedziała Aleksandra Włodarczyk, prezes Fundacji Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych.

Empatia zamiast biurokracji
Do sukcesu Centrum przyczynił się m.in. dobór personelu. Przy ul Celnej i al. Daszyńskiego nie ma relacji urzędnik – petent. – Położyliśmy nacisk, żeby zatrudnić osoby z rynku pracy niepełnosprawnych. One w inny sposób podchodzą do klientów, ale też są inaczej postrzegane przez nich – poinformował Paweł Wójtowicz.

Zatrudnione panie analizują w szerszym kontekście zgłaszane sprawy. Często korzystają ze swoich doświadczeń. Niekiedy sugerują dodatkowe rozwiązania, o których wcześniej zainteresowani nie wiedzieli. Dzięki ich zaangażowaniu udało się pomóc w pozyskaniu świadczeń pieniężnych oraz rzeczowych, np. dodatków pielęgnacyjnych czy aparatów słuchowych.

– Mamy kilkanaście osób powracających do nas, dla nich Centrum stało się ważnym miejscem. Zaufały nam, mimo wcześniejszych negatywnych doświadczeń w różnych instytucjach. Nasi beneficjenci wiedzą, że indywidualnie potraktujemy każdy problem oraz wykorzystamy wszystkie dostępne środki i narzędzia pomocy – powiedziała Barbara Dobrzańska, pracownik Miejskiego Centrum.

Na klientów czekają też bezpłatne publikacje. Wśród nich m.in. najnowsza propozycja urzędu miasta „Informator krakowskiej rodziny”. Kompendium wiedzy zostało przygotowane we współpracy z MOPS. – To jest naprawdę rzecz, którą warto mieć w domu na co dzień. Znaleźć w nim można wszystkie sprawy związane z tym, co się dzieje w Krakowie – opisał Jacek Majchrowski.
Dostępny jest też „Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty”. Wraz z aplikacją mobilną otrzymał on 25 listopada br. nagrodę w konkursie „Samorząd Równych Szans”. Ponadto nie brakuje egzemplarzy „Krakowskiego Informatora dla Osób Niepełnosprawnych”.

Czas na konkurs
Do Centrum można wejść z ulicy, ale realizatorzy projektu utworzyli elektroniczny formularz kontaktowy (http://www.pion-krk.pl/). Potencjalni klienci mogą opisywać różne sprawy, które są automatycznie segregowane. To rozwiązanie ułatwia przekazywanie zapytań do różnych instytucji. Strona ma też zawierać proste i zrozumiałe opisy spraw, z którymi mogą zetknąć się rodziny z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Jednak ten plan nie zostanie w pełni wykonany w trakcie pilotażu. – Nie chcieliśmy przedstawiać tylko zagadnienia i przepisów wykonawczych, robić powtórkę z BIP-u. Wyodrębniliśmy 10 grup tematycznych, ale dalsze kroki okazały się trudne i czasochłonne m.in. ze względu na mnogość rozwiązań związanych z indywidulaną sytuacją osób potrzebujących: wiekiem, statusem czy schorzeniem. Jeśli otrzymamy szansę kontynuacji realizacji zadania w tym zespole, to rozwiniemy ten temat w pierwszych miesiącach działalności – powiedziała Aleksandra Włodarczyk.

Kto poprowadzi Miejskie Centrum Informacji Społecznej? Na odpowiedź trzeba jeszcze poczekać. – Mamy już ogłoszony konkurs. Chcemy, żeby od 1 stycznia operator tutaj wszedł. Są zabezpieczone środki, miasto po raz pierwszy tego typu zadanie robi poprzez przekazanie organizacjom pozarządowym. Jestem przekonany, że to miejsce będzie żyło – poinformował Bogdan Dąsal.

Fundacja Matio oraz Fundacja Hipoterapia zamierzają jako partnerzy przystąpić do konkursu. Sugerują, żeby prowadzenie Centrum było powierzane na dłużej niż rok. – Na cały proces, do podpisania umowy, trzeba liczyć 30-40 dni. Jeśli nabór wniosków ruszy w grudniu, to realnie w połowie lutego ktoś będzie mógł kontynuować zadanie. – Dążymy do umów na minimum trzy lata, co daje szansę na ciągłość działania. Kraków już stosuje takie rozwiązania, np. w kulturze czy zdrowiu – powiedział Paweł Wójtowicz.

Przyszłościowe projekty
12 listopada Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio świętowała dwudziestolecie działalności. W ramach obchodów jubileuszu odbył się koncert w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W trakcie uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe dla osób zaangażowanych w pomoc chorym na mukowiscydozę. 25-27 listopada Fundacja zorganizowała w Krakowie warsztaty szkoleniowo-edukacyjne Mukowiscydoza 2016. Wzięło w nich udział ponad 150 osób. Do końca miesiąca przyjmowane są listy do św. Mikołaja. Już wpłynęło ich ok. 160. – W tej chwili mamy zaplanowanych 12 projektów, w których będziemy starali się aktywnie działać i realizować swoje misje. Na okres od 27 lutego do 5 marca przygotowujemy XVI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, obejmie on tradycyjnie działania informacyjno-edukacyjne. Hemofilia była do niedawna śmiertelną chorobą, a teraz żyje się z nią do starości. Tego też życzymy sobie i naszym podopiecznym – powiedział Paweł Wójtowicz.

Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych ubiega się o kolejne środki na wydzierżawiony Fort 52 ½ S-Sidzina. Docelowo w tym miejscu ma powstać Nowoczesne Centrum Integracyjne. Plany zakładają, że za 2-3 lata zostanie zrewitalizowane całe otoczenie fortu. Jeśli tylko pojawi się ogrodzenie, to fundacja zamierza się tam przenieść z zajęciami z hipoterapii. – W ciągu ostatnich tygodni zmienił się wygląd terenu, w przeprowadzonych pracach pomogli nam wolontariusze. Już widzimy całą koncepcję zieleni fortecznej i miejsce, które może być wymarzonym obszarem parkowym do spacerowania – opisała Aleksandra Włodarczyk.
Jeśli zostanie przyznane dofinansowanie z RPO Województwa Małopolskiego, to również za 2-3 lata powinien zakończyć się remont budynku dawnych koszar. Ma w nim powstać muzeum fortu i jego architekta. Ponadto zostaną utworzone sale wielofunkcyjne. One posłużą integracyjnym inicjatywom kulturalnym, również realizowanym przez inne organizacje pozarządowe. Fundacja Hipoterapia zamierza je zaprosić do współpracy.

Tekst i fot. Marcin Gazda

Zobacz galerię…

Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z Dziećmi i Osobami Niepełnosprawnymi

al. Daszyńskiego 22, 31-537 Kraków
Biuro czynne:
poniedziałek, środa: 10-18
wtorek, czwartek, piątek: 9-17
telefon: 728 352 126, 507 959 548

ul. Celna 6 (siedziba Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio), 30-507 Kraków
Biuro czynne:
telefon: 12 267 79 13
wtorek, czwartek: 9-17

email: biuro@pion-krk.pl
www.pion-krk.pl

Data publikacji: 30.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również