Liczba sygnatariuszy programu Dostępność plus wzrosła do 152
- 26.04.2019
Liczba sygnatariuszy programu Dostępność plus wzrosła do 152
Do Programu Dostępność Plus 26 kwietnia dołączyło 19 nowych podmiotów, łącznie jest ich już 152. Są wśród nich m.in. fundacje, jednostki samorządowe, uczelnie, organizacje zrzeszające przedsiębiorców, firmy prywatne, a także spółki z udziałem Skarbu Państwa.
Wśród podmiotów, które przystąpiły do programu są m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Politechnika Wrocławska, miasto Poznań, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, czy Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Program Dostępność Plus nakłada na prawie 65 tys. instytucji publicznych obowiązek wprowadzenia ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami.
W jego ramach ma powstać m.in. cyfrowa mapa dostępności w Polsce, gdzie można będzie sprawdzić, czy i jak przy danej niepełnosprawności np. dojechać do innego miasta.
W prawie budowlanym przygotowuje się rozwiązania zobowiązujące architektów i inwestorów do projektowania i budowania obiektów dostępnych dla osób z niepełnosprawnością. Obecnie takiego obowiązku nie ma.
Źródłami finansowania programu są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).
Do 2025 roku na realizację programu Dostępność plus przeznaczonych zostanie 23 mld zł.
pr
Data publikacji: 26.04.2019 r.