Małopolska: „Lasy dla życia" – program dla niepełnosprawnych
Rehabilitacji i rekreacji osób niepełnosprawnych służy realizowany w Małopolsce projekt „Lasy dla życia". W tym roku korzystali z niego podopieczni krakowskich domów pomocy społecznej, w przyszłym roku projekt ma być rozwijany.
W ramach projektu, prowadzonego przez fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, organizowane są wyjazdy do lasów, podczas których niepełnosprawni mogą ćwiczyć z rehabilitantami, zjeść posiłek na łonie natury, zobaczyć pomniki przyrody i miejsca pamięci.
– Las powinien być dostępny dla wszystkich, także dla osób niewidzących czy poruszających się na wózku. W Małopolsce są już miejsca i ścieżki, gdzie niepełnosprawni mogą pojechać, żeby odpoczywać i korzystać z leczniczych właściwości lasu – mówiła koordynator projektu Joanna Tlałka z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.
40 niepełnosprawnych mieszkańców dwóch krakowskich DPS-ów oraz towarzyszący im wolontariusze, opiekunowie i terapeuci uczestniczyli w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Grzybowskiej, Doliny Mnikowskiej oraz Puszczy Niepołomickiej. W ramach projektu odbyła się także leśna impreza integracyjna połączona z warsztatami i zajęciami sportowymi dla blisko 200 osób, powstał reportaż telewizyjny oraz film instruktażowy, z którego będą mogły korzystać inne placówki i organizacje wspierające niepełnosprawnych. Prowadzona jest strona internetowa lasydlazycia.info.
Jak podkreśliła Tlałka, projekt „Lasy dla życia” ma uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawni nie powinni być skazani na przebywanie w środowisku zamkniętym, często murów wielkiej aglomeracji, w mieszkaniu czy w grupach terapeutycznych, ale mają prawo i powinny korzystać z piękna i leczniczych właściwości przyrody. – Nawet osoby niepełnosprawne często nie uświadamiają sobie, jakie to ważne. My chcemy taką potrzebę u nich wzbudzić i zaproponować konkretne rozwiązania służące zdrowiu – dodała.
Do współpracy zaproszeni zostali pracownicy naukowi i studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych, terapeuci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. – Jest to projekt innowacyjny, mający na celu wypracowanie rozwiązań i metod możliwych do zastosowania na szerszą skalę – mówił Bogusław Sobczak z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.
Fundacja w przyszłym roku chce poszerzyć grono osób korzystających z tej formy wypoczynku i rehabilitacji. Leczniczy wpływ drzew i lasu na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze wielu drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie bez powodu najlepsze uzdrowiska są położone pośród lasów.
Według dr Krystyny Kuszewskiej, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w niektórych krajach, np. Japonii czy Stanach Zjednoczonych „Forest Therapy”, czyli leczenie lasem oraz sylwoterapia (drzewoterapia), znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. W Polsce jest stosowana np. w terapii stanów depresyjnych i lękowych u dzieci głęboko upośledzonych.
Elementy sylwoterapii wykorzystywane są m.in. w jednym z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Koszalinie w pracy z dziećmi upośledzonymi w stopniu głębokim. Sylwoterapia sprawia, że dzieci niepełnosprawne lepiej i szybciej wypoczywają, stają się bardziej aktywne, lepiej pracują.
Realizacja projektu „Lasy dla życia” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.(PAP)
wos/ gma/
Data publikacji: 13.12.2014 r.