Małopolska zwiększy środki na projekt Tele-Anioła
- 11.02.2021
Województwo małopolskie do 60 mln zł zwiększyło wartość projektu Tele-Anioł. Oznacza to, że liczba niesamodzielnych mieszkańców regionu objętych teleopieką wzrośnie z ponad 5,7 tys. do 6 tys.
Dodatkowe środki na projekt pochodzą z funduszy europejskich. Program będzie kontynuowany do końca czerwca 2022 r., czyli o rok dłużej niż pierwotnie zakładano.
– Projekt z aniołem w tle, pod którego skrzydłami znajdują schronienie osoby potrzebujące pomocy, niesamodzielne, starsze i samotne, to największy projekt teleopiekuńczy w Polsce. Małopolski Tele-Anioł realizowany jest od 2018 r. Doskonale sprawdził się zarówno w czasie przed pandemią, jak i w warunkach kryzysowych, kiedy stał się równocześnie istotnym elementem tarczy antycovidowej. Dzięki obecnym, poważnym dodatkowym środkom, Małopolanie będą mieli możliwość skorzystania z usług opiekuńczych i sąsiedzkich przez kolejny rok- powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Z usług małopolskiej teleopieki skorzysta docelowo 6 tys. osób niesamodzielnych, wymagających wsparcia. 1,8 tys. z nich otrzyma dodatkowe usługi opiekuńcze i sąsiedzkie świadczone w miejscu zamieszkania.
Zagwarantowanie dodatkowych pieniędzy pozwala na realizację miliona godzin usług sąsiedzkich oraz 160 tys. godzin usług świadczonych przez wykwalifikowanych opiekunów w całym okresie trwania projektu. Pół miliona godzin usług zostało wykonanych do tej pory.
Projekt Tele-Anioł pomógł m.in. 89-letniej pani Danucie. – Nie należy przesadzać starych drzew, bo wówczas szybko więdną. Starsi ludzi najlepiej czują się we własnym domu, jakikolwiek by on nie był skromny. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby ten projekt trwał jak najdłużej – powiedziała seniorka.
Dzięki projektowi lokalna społeczność i sąsiedzi osób potrzebujących wsparcia mają okazję podnieść swoje kompetencje, brać udział w szkoleniach, a świadczone usługi pomagają im wesprzeć domowe budżety, ponieważ za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie.
Do tej pory teleopieką objęto 5 716 niesamodzielnych mieszkańców Małopolski. Jest to – jak podkreśliło województwo w komunikacie dla mediów – rekordowa liczba podopiecznych w ramach jednego tego rodzaju projektu w Polsce. Z dodatkowych usług opiekuńczych i sąsiedzkich świadczonych w miejscu zamieszkania korzysta 1 395 podopiecznych, dla których od początku trwania projektu – do końca 2020 roku, zrealizowano ponad 437 tys. godzin usług sąsiedzkich i blisko 73 tys. godzin usług opiekuńczych.
– Projekt Małopolskiego Tele-Anioła znakomicie sprawdził się w tej trudnej sytuacji pandemicznej. W mojej ocenie jest to modelowe rozwiązanie warte dalszej kontynuacji i rozszerzenia zasięgu – ocenił Rafał Janas, przedstawiciel Komisji Europejskiej – dyrekcji generalnej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego.
Województwo małopolskie jest liderem projektu Małopolski Tele-Anioł. Partnerami są Caritas Diecezji Kieleckiej oraz stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. (PAP)
Beata Kołodziej, fot. malopolska.pl
Data publikacji: 11.02.2021 r.