Mieszkania wspomagane w Częstochowie
Fundacja Oczami Brata wraz z Gminą Miastem Częstochowa, rozpoczęła we wrześniu realizację projektu „Aktywni niepełnosprawni w Częstochowie", współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Projekt zakłada kompleksowe formy usług społeczno-zawodowych na bazie indywidualnej ścieżki wsparcia dla 30 osób z niepełnosprawnością i 20 osób z otoczenia osób z niepełnosprawnością, z możliwością skorzystania z Rodzinnego Domu Pomocy, Akademii Życia oraz usług rehabilitacji społecznej.
W Rodzinnym Domu Pomocy osoby z niepełnosprawnością będą miały zagwarantowane całodobowe warunki bytowe, usługi asystenckie, rehabilitację społeczną oraz wsparcie psychologa.
W ramach Akademii Życia przewidywane jest zorganizowanie czterech turnusów trwających po cztery miesiące każdy. Uczestniczyć w nich będą maks. po cztery osoby z niepełnosprawnością. Akademia Życia zapewni: całodobowe usługi bytowe i asystenckie, usługi rehabilitacji społecznej, konsultacje z psychologiem, wsparcie coacha personalnego w wymiarze 3 godz. miesięcznie.
Działania projektu skierowane zostaną na usamodzielnienie się, rozwój i podniesienie kwalifikacji zawodowych, zmotywowanie do poszukiwania pracy i w konsekwencji podjęcia zatrudnienia.
– Cieszy nas, że już po raz kolejny, możemy współpracować z Gminą Miastem Częstochowa – powiedział Paweł Bilski, prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata. -W grudniu 2016 roku wspólnie zainicjowaliśmy działalność Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”, dającej możliwość zatrudniania osób z niepełnosprawnością, szczególnie naszych podopiecznych. Dziś wspólnie tworzymy modelowe, ale jakże innowacyjne rozwiązanie w podejściu do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tworzenie Rodzinnych Domów Pomocy na rzecz osób z niepełnosprawnością, w formie mieszkań treningowych, w tym tzw. „Akademii Życia” jest kolejnym przystankiem w drodze ku samodzielności naszych podopiecznych. Warto zaznaczyć, iż od 2012 roku w Częstochowie realizowany jest projekt „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, którego celem jest promocja twórczości osób niepełnosprawnych. Dziś zaczynamy realizację kolejnego, również skierowanego do tych odbiorców, ale nacisk kładącego na usamodzielnianie się. Ta ścieżka działań, wybrana przez naszą fundację, wydaje się być niezwykle ważna i bardzo potrzebna. Realizujemy przez to naszą misję, konkretnie odpowiadając na potrzeby osób z niepełnosprawnością, patrząc na świat ich oczami – podkreślił Paweł Bilski.
pr
Data publikacji: 04.09.2017 r.