Nowe projekty - społeczny i aktywizacji zawodowej - łódzkiej Caritas
„Integracyjne kółko teatralne" dla osób niepełnosprawnych oraz projekt „Aktywizacja" adresowany do osób bezrobotnych z terenów wiejskich - to dwie nowe inicjatywy, które w wakacje rozpoczyna Ośrodek Aktywizacji Zawodowej i Społecznej (OAZiS) łódzkiej Caritas.
Jak poinformował PAP rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski, w czasie wakacji OAZiS rusza z dwoma nowymi projektami – jednym o charakterze społecznym oraz drugim związanym z aktywizacją zawodową.
„Integracyjne kółko teatralne” to projekt skierowany do osób z niepełnosprawnością w wieku 50+ z terenu województwa łódzkiego. – Jego celem jest rozwinięcie umiejętności autoprezentacji, poprawienie dykcji, a także zdobycie wiedzy w zakresie tworzenia i realizacji filmów czy spektakli – wyjaśnił Kopytowski.
Na zainteresowanych czekają dwie grupy warsztatowe: „Początkujących aktorów” oraz „Artystów”. Pierwsza z nich ma stworzyć krótkometrażowy film „Jak zostać aktorem”, a uczestnicy drugich warsztatów przygotują i wystawią spektakl teatralny.
Projekt „Aktywizacja” adresowany jest do osób bezrobotnych w wieku od 18 do 67 lat z terenów wiejskich, które chcą m.in. zdobyć umiejętności poruszania się po rynku pracy. Jego uczestnicy mogą wziąć udział w wybranych przez siebie warsztatach lub skorzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, psychologiem bądź trenerem pracy. Wszystkie te działania są bezpłatne i istnieje możliwość zrealizowania ich nie tylko w Łodzi, ale także w terenie.
Obydwa projekty realizowane będą do końca tego roku; są współfinansowane ze środków Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
OAZiS Caritas Archidiecezji Łódzkiej istnieje od 2002 roku, a jego celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych w każdy wieku.
Ośrodek oferuje bezpłatne porady doradców zawodowych, psychologa, którzy pomagają w wyborze zawodu, napisaniu dokumentów aplikacyjnych, czy przygotowaniu do rozmowy z pracodawcą. Każdy aktywnie poszukujący pracy może bezpłatnie skorzystać z telefonu, kserokopiarki, czy internetu. Według informacji OAZiS obecnie z jego pomocy korzysta ponad 2 tys. osób, a przeciętny poziom zatrudnienia wynosi około 40 proc. (PAP)
szu/ par/
Data publikacji: 29.06.2015 r.