Wspólnie namalowany obraz
Na początku lipca w siedzibie Stowarzyszenia SPOZA w Warszawie, odbyły się piąte urodziny „Laboratorium Zatrudnienia”. Realizowany projekt jest finansowany ze środków PFRON oraz prywatnych darczyńców.
W obchodach V urodzin „Laboratorium zatrudnienia” wzięli udział beneficjenci i beneficjentki, przedstawiciele władz i specjaliści Stowarzyszenia SPOZA oraz zaproszeni goście.
Agnieszka Żarnecka – prezes Zarządu Stowarzyszenia SPOZA – przypomniała, że celem „Laboratorium zatrudnienia” jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami, z wykorzystaniem idei zatrudnienia wspomaganego. Co w praktyce oznacza, że trenerzy pracy-specjaliści wspierają beneficjentów i beneficjentki w procesie szukania, podejmowania i utrzymania pracy.
Zasady funkcjonowania Projektu są proste. Osoba z niepełnosprawnościami chcąca do niego przystąpić, przychodzi na spotkanie informacyjne, uzyskuje tam wszystkie niezbędne informacje na temat form wsparcie i na tej podstawie może zadecydować o swoim udziale w przedsięwzięciu. Kwestią kluczową jest właśnie samodzielna decyzja; bowiem osoby z niepełnosprawnościami często są pozbawiane możliwości decydowania o sobie.
Następne kroki to konsultacje u doradcy zawodowego oraz początek współpracy z trenerem pracy. Potem beneficjentki i beneficjenci uczęszczają na warsztaty aktywizacji zawodowej, które dają im siłę, napęd i motywację do działania. Zwykle zaraz po zajęciach większość osób podejmuje zatrudnienie. Dla pozostałych przewidziano próbki pracy, wolontariaty, staże i szkolenia zawodowe ponoszące kwalifikacje.
Uczestnicy i uczestniczki projektu mają też zapewnione wsparcie psychologa, prawnika, asystenta osoby z niepełnosprawnościami oraz mogą brać udział w grupowych spotkaniach wspierających.
W II edycji „Laboratorium zatrudnienia”, która zakończyła się w marcu 2022 r. uczestniczyły 182 osoby – do końca marca aż 75 z nich pojęło pracę. Znaczna grupa osób kontynuuje zatrudnienie nawet przez trzy-cztery lata. Warto zauważyć, że wielu z nich miało bardzo długie przerwy w pracy (np. dziesięcioletnie) lub nigdy nie pracowali.
Wręczone zostały dyplomy „Firma Przyjazna Osobom z Niepełnosprawnościami 2022”, podziękowania za serdeczne wsparcie, cierpliwe wyjaśnienia i pomoc w znajdowaniu rozwiązań, bez których sukces projektów realizowanych przez Stowarzyszenie nie byłby możliwy, dyplomy uznania, także podziękowania darczyńcom instytucjonalnym oraz indywidualnym.
Dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi PFRON, Kamil Bobek, przedstawił założenia dotyczące współpracy instytucji z organizacjami pozarządowymi i plany na najbliższy okres.
Zaprosił do siebie wszystkich, którzy mają pomysły, uwagi lub wątpliwości dotyczące współpracy PFRON z NGO; zapewnił o swojej otwartości na różne pomysły i inicjatywy.
Po zakończeniu części oficjalnej goście mogli skorzystać z przygotowanych przez Stowarzyszenie atrakcji, m.in. poznać swoje predyspozycje zawodowe, wziąć udział w konkursie wiedzy o Warszawie, połączonym z loterią z nagrodami, obejrzeć wystawę fotografii młodego fotografa i pisarza, Andrzeja Marka Kamińskiego oraz wziąć udział we wspólnym malowaniu obrazu, a także delektoować się urodzinowym tortem ze świeczkami.
Następne urodziny już za rok!
Oprac. IKa, fot. Stowarzyszenie SPOZA
Data publikacji: 15.07.2022 r.