Badania społeczne, w tym Ogólnopolskie badanie sytuacji, potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych zrealizowane w latach 2008 – 2010 przez PFRON oraz Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej, wyraźnie potwierdzają, że jakość życia osób niepełnosprawnych w zasadniczym stopniu związana jest z jakością funkcjonowania społeczności lokalnych, w tym władzy i administracji w powiatach.
Program „Aktywny samorząd” umożliwi samorządom aktywniejsze włączenie się w działania na rzecz inkluzji społecznej osób niepełnosprawnych. Działania przewidziane w programie uzupełnią plany ujęte w powiatowych strategiach rozwiązywania problemów społecznych i programach działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów pomocy w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
Program obejmuje następujące obszary wsparcia:
– pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
– pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem
– pomoc w zakupie urządzeń lektorskich
– pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich
– dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania
– pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
– pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
– pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B
– pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu)
Realizatorem programu będzie samorząd powiatowy, który przyjmie zaproszenie PFRON do realizacji programu. Samorząd powiatowy, który wyrazi chęć przystąpienia do realizacji programu będzie składać w tym zakresie oświadczenie oraz zawiera z PFRON:
– porozumienie – w celu skoordynowania działań realizowanych w ramach programu
– corocznieumowę w sprawie realizacji programu, która określi obowiązki oraz uprawnienia stron
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych gorąco zachęca samorządy powiatowe do podejmowania się roli realizatora programu.
Treść programu została opublikowana na witrynie internetowej PFRON: www.pfron.org.pl. Warunki uczestnictwa osób niepełnosprawnych w poszczególnych obszarach programu są określone w rozdziale V programu.
Rodzaj niepełnosprawności uprawniający do uczestnictwa w programie osoby niepełnosprawnej, której dotyczy wniosek, musi być potwierdzony:
– w orzeczeniu o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności tej osoby albo w orzeczeniu równoważnym, oraz gdy PFRON określa dodatkowe wymagania w zakresie rodzaju niepełnosprawności:
– w zaświadczeniu lekarskim, wydanym przez lekarza specjalistę o specjalizacji związanej z rodzajem niepełnosprawności adresata programu.
Do końca grudnia roku poprzedzającego każdy rok realizacji programu PFRON będzie określać kierunki działań programu oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu w danym roku. Dokument będzie zawierać:
– wskazanie obszarów programu, które będą realizowane w danym roku
– wysokość maksymalnej kwoty dofinansowania ze środków PFRON
– wysokość minimalnego udziału własnego Wnioskodawcy
– sposób zabezpieczenia udzielonego dofinansowania
– zakres pojęć dotyczących przedmiotu dofinansowania i kryteriów uczestnictwa osób niepełnosprawnych w programie
Ww. dokument może także zawierać:
– dodatkowe wymagania w zakresie weryfikacji formalnej i merytorycznej wniosków
– preferencje przysługujące Wnioskodawcom w trakcie rozpatrywania wniosków
Kierunki działań programu oraz warunki brzegowe obowiązujące w 2012 roku zostaną opublikowane najpóźniej do dnia 31 maja 2012 roku.
Dofinansowanie będzie następowało na pisemny wniosek osoby niepełnosprawnej, zawierający uzasadnienie wskazujące na związek udzielenia dofinansowania z możliwością realizacji celów programu. Wniosek będzie można złożyć do jednostki organizacyjnej samorządu powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Przyjmowanie wniosków będzie następowało w trybie ciągłym, jednak nie później niż do dnia 30 września danego roku realizacji programu.
Obecnie PFRON prowadzi intensywne prace związane z realizacją postanowień programu tj. przygotowuje dokument wyznaczający kierunki działań programu oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu w 2012 roku, jak też wzory dokumentów niezbędnych w trakcie realizacji programu.
Program będzie realizowany na terenie tylko tych powiatów, które zdecydują się zawrzeć z PFRON porozumienie w sprawie realizacji programu.
Przewidujemy, że realizacja programu w powiatach może rozpocząć się nie wcześniej niż pod koniec bieżącego półrocza.Do tego czasu nie ma możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu.
Info: PFRON