Pomogą cierpiącym na afazję i stworzą pracownię meblarską
- 23.01.2015
Pomogą cierpiącym na afazję i stworzą pracownię meblarską
Studenckie drużyny ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyły w konkursie „Odpowiedzialnie z LOTOSEM" na studenckie projekty społeczne i proekologiczne. Studenci pomogą cierpiącym na afazję i stworzą pracownię meblarską.
Konkurs grantowy „Odpowiedzialnie z LOTOSEM” jest skierowany do kół i organizacji studenckich zarejestrowanych w Polsce. Wspiera finansowo realizację interesujących projektów społecznych i proekologicznych. O grant w wysokości 10 tys. zł mogły ubiegać się nie tylko organizacje studenckie zrzeszone w sieci ENACTUS Poland, ale wszystkie koła i organizacje studenckie zarejestrowane w Polsce. Również obszar działania projektów nie musiał ograniczać się do regionów, w których Grupa LOTOS realizuje strategię społecznej odpowiedzialności biznesu.
Do drugiej edycji konkursu wpłynęło sześć wniosków, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji konkursu. – Wszystkie projekty wpisywały się w założenia regulaminowe: ich celem jest inicjowanie procesów zmian, poprawiających kondycję społeczną wybranej grupy beneficjentów czy środowiska – podkreśla dyrektor ds. Komunikacji i CSR w Grupie LOTOS Jowita Twardowska.
Ostatecznie konkursowe jury przyznało grant o wartości 10 tys. zł ex aequo dwóm organizacjom studenckim: ENACTUS Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na realizację projektu Aphasia oraz ENACTUS Uniwersytetu Gdańskiego na międzysektorowy projekt Meble od Nowa.
Projekt Aphasia studentów ENACTUS SGGW jest skierowany do afatyków oraz ich najbliższego otoczenia. Afazja to utrata uprzednio nabytej umiejętności mówienia lub upośledzenie rozumienia języka, czytania oraz pisania, która najczęściej jest skutkiem udaru mózgu. Tylko w Polsce około 50 tys. osób każdego roku doznaje wylewu, z których jedna trzecia cierpi na afazję.
– Największą barierą osób cierpiących na afazję jest brak możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym. W tym celu stworzyliśmy prototyp aplikacji, która pozwoli afatykowi za pomocą prostych symboli i znaków komunikować się ze światem. Program pozwala na tworzenie prostych notatek, a następnie udostępnianie ich na specjalnej, okrojonej wersji Facebooka. Aplikacja będzie darmowa i będzie można ją pobrać w oficjalnych sklepach mobilnych na wszystkie platformy – mówi koordynator projektu Martyna Gańko. Projekt zakłada również budowę i promocję wielojęzycznej strony internetowej, stanowiącej bazę wiedzy dla rodzin i osób z otoczenia afatyków.
Drugi projekt – Meble od Nowa – studentów ENACTUS Uniwersytetu Gdańskiego łączy kwestie: aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, recykling tworzyw sztucznych i zużytych mebli oraz edukację najmłodszych mieszkańców Pomorza w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
– Nawiązaliśmy kontakt z koordynatorami projektu „Osiedle Sitowie”, który jest realizowany przez MOPR w Gdańsku. Jego celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna kilku grup społecznych zagrożonych wykluczeniem społecznym: osób z zaburzeniami psychicznymi, samotnych matek z dziećmi oraz trudnej młodzieży”- podkreśla koordynator projektu Damian Olszewski.
Studenci zaplanowali długofalowe działanie polegające na stworzeniu pracowni meblarskiej. Pod okiem doświadczonego fachowca oraz studentów z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszkańcy „Osiedla Sitowie” będą mogli nauczyć się renowacji starych mebli oraz tworzenia nowych. Ponadto uczestnicy projektu z materiałów recyklingowych – m.in. bannerów reklamowych – będą wytwarzać materiały odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo dzieci na drogach. Odblaski zostaną przekazane szkołom znajdującym się w mniejszych gminach i miejscowościach w woj. pomorskim.
ekr/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Data publikacji: 23.01.2015 r.