Praca może pomóc radzić sobie z chorobą

Praca może pomóc radzić sobie z chorobą

Ruszyła nowa kampania społeczna „Choroba? Pracuję z nią!", która ma na celu poinformowanie opinii publicznej, że praca dla osób chorych przewlekle jest nie tylko ważna i potrzebna z powodów ekonomicznych, ale także – a może przede wszystkim – terapeutycznych. Praca motywuje do życia i radzenia sobie z chorobą.

Oczywiście aby takie postulaty mogły być realizowane wymagana jest współpraca pracodawcy i osób zatrudnionych. Przewlekle chory pracownik, mimo że chce być potrzebny zawodowo, jest zmotywowany do pracy musi także kontynuować leczenie. Często wymaga to absencji w pracy. Rolą pracodawcy jest odpowiednie zorganizowanie miejsca i cyklu pracy.

Szacuje się, że na choroby przewlekłe – do których zalicza się m.in. choroby o podłożu zapalnym, w tym reumatyczne, jak również choroby nowotworowe – obecnie cierpi ponad 23 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców Europy. Dlatego niezwykle istotne jest podejmowanie działań, które przyczynią się do zmniejszenia absencji chorobowej pracowników, wzrostu ich wydajności i tworzenia dla nich dogodnych warunków pracy.

Jednocześnie organizatorzy kampanii wraz z ekspertami medycznymi pracują nad petycją do Ministerstwa Zdrowia o refundację terapii podskórnych w tych chorobach przewlekłych, w których są one dostępne.

Z treścią petycji można zapoznać się i ją poprzeć na stronie http://www.pracujeznia.pl/. Zostanie ona pod koniec maja przekazana do resortu zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, posłom i senatorom z komisji zdrowia oraz przedstawicielom NFZ i ZUS.

Organizatorzy kampanii zwracają też uwagę na potrzebę zwiększenia dostępu pacjentów z chorobami przewlekłymi do wygodnych terapii, o krótszej i prostszej metodzie podawania, co pozwoli zaoszczędzić czas, poprawić komfort i jakość życia.

Liderami kampanii są Pracodawcy RP, wiodąca organizacja zrzeszająca ponad 12 tysięcy firm w Polsce, wraz z pięcioma aktywnie działającymi organizacjami pacjentów: Federacją Stowarzyszeń Amazonki, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, Fundacją Rack’n’roll – Wygrajmy Życie, Fundacją OnkoCafe – Razem Lepiej.

kat
Data publikacji: 25.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również