Od dziś do 10 grudnia potrwa Warszawski Tydzień Praw Człowieka, w związku z którym zaplanowano wydarzenia promujące równość, różnorodność i prawa człowieka. Tegoroczna edycja skupiona jest wokół praw dziecka, podkreślając ich kluczową rolę w budowaniu świadomego i wspierającego społeczeństwa.
Warszawa to miasto dla wszystkich – również dla najmłodszych. Podczas Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka skupiamy się na inicjatywach wspierających bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo. Angażujemy nasze zasoby i przestrzeń we wspólne wypracowanie rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby osób młodych – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Inspirujące działania blisko mieszkańców
Program Warszawskiego Tygodnia Praw Człowiek w tym roku wypełnią warsztaty, debaty, wykłady, projekcje filmowe i wydarzenia artystyczne. WTPC to wydarzenie, w które włączają się także miejskie instytucje, jednostki, szkoły oraz organizacje pozarządowe, szczególnie te zajmujące się dziećmi i młodzieżą.
Miasto nadaje symboliczne nazwy ulic
Na czas WTPC wybrane warszawskie miejsca otrzymają symboliczne nazwy:
• most pieszo-rowerowy na Pragę zmieni się w Bulwar Praw Dziecka,
• plac Pięciu Rogów zmieni się w Skwer Prawa do Zabawy,
• plac Wilsona zmieni się w plac Równości Dzieci,
• ul. Szczęśliwicka na Ochocie zmieni się w ul. Szczęśliwego Dzieciństwa,
• Aleja Zieleniecka zmieni się w Aleję Braterstwa i Siostrzeństwa,
• ul. Koryncka w Wawrze zmieni się w ul. Wspierających Rodziców.
Tegoroczny program
Warszawski Tydzień Praw Człowieka 2024 to przestrzeń do edukacji, refleksji i wspólnego działania, dlatego w pierwszym tygodniu grudnia nie zabraknie warsztatów, spotkań i dyskusji.
W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano warsztaty edukacyjne dla grup szkolnych, rodzin i nauczycieli oraz konferencję „Warszawa Młodych”, a w Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się wystawa i debata na temat praw człowieka w sztuce. Z kolei w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym będzie można wziąć udział w pokazach filmowych, spotkaniach z twórcami i warsztatach dla młodzieży.
W WTPC zaangażowały się miejskie biblioteki i zorganizują warsztaty, zajęcia dla dzieci i „Półki Praw Człowieka” z literaturą edukacyjną. Ciekawe wydarzenie zaplanowano też w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, gdzie zostanie zorganizowany maraton pisania listów.
Więcej informacji na temat Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka znajduje się na: www.um.warszawa.pl/wtpc.
Rzecznik Praw Dziecka objął WTCP patronatem honorowym.
Info: um.warszawa.pl, fot. Rafał Motyl
Data publikacji: 03.12.2024 r.