Projekt Pełnosprawny wyborca
Głównym celem projektu jest zaktywizowanie jak największej liczb osób z niepełnosprawnościami i starszych do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach samorządowych.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego w 2011 roku wprowadziła nowe mechanizmy, umożliwiające głosowanie osobom z niepełnosprawnościami i starszym. Mimo istotnych zmian w prawie, wciąż ogromny procent wyborców nie zna i nie korzysta ze swoich uprawnień.
Projekt zakłada włączenie do działań lokalnych społeczników, osoby niepełnosprawnościami i starsze, które dzięki swojej aktywności będą promować informacje o uprawnieniach wynikających z Kodeksu wyborczego. Będą to rzecznicy dostępnych wyborów.
Do działań w ramach projektu zostaną także zaproszeni urzędnicy samorządowi i osoby odpowiedzialne za organizację wyborów.
Jednym z narzędzi rozpowszechniania wiedzy o prawach wyborczych będzie Informator wyborczy, który zostanie przekazany rzecznikom oraz urzędnikom samorządowym. Powstanie także specjalna infolinia, za pomocą której każdy będzie mógł się dowiedzieć, jak w pełni korzystać ze swoich praw wyborczych. Infolinia będzie miała także charakter interwencyjny. Będzie można przez nią zgłaszać wszelkie nieprawidłowości i utrudnienia związane z udziałem w wyborach osób z niepełnosprawnościami i starszych.
Osoba do kontaktu: Joanna Nowak-Piech, tel. 663 883 336 ,joanna.nowak@firr.org.pl
Projekt „Pełnosprawny wyborca” realizowany jest w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Info: firr, oprac. Kat
Data publikacji: 08.08.2014 r.