Projekt pn. „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie II”

Projekt pn. "Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie II"

Pro­jekt pn. „Wspar­cie osób nie­peł­no­spraw­nych w swo­bod­nym do­stę­pie do in­for­ma­cji i usług za­miesz­czo­nych w In­ter­ne­cie II" jest współ­fi­nan­so­wa­ny ze środ­ków Eu­ro­pej­skie­go Fun­du­szu Spo­łecz­ne­go

w ra­mach Pro­gra­mu Ope­ra­cyj­ne­go Ka­pi­tał Ludz­ki 2007-2013 Prio­ry­te­tu I Za­trud­nie­nie i in­te­gra­cja spo­łecz­na, Dzia­ła­nia 1.3 „Ogól­no­pol­skie pro­gra­my in­te­gra­cji i ak­ty­wi­za­cji za­wo­do­wej”, Po­dzia­ła­nia 1.3.6, PFRON pro­jek­ty sys­te­mo­we.

Okres re­ali­za­cji pro­jek­tu: 01.09.2012 r. – 31.08.2014 r.

Cele pro­jek­tu

Pro­jekt pod nazwą „Wspar­cie osób nie­peł­no­spraw­nych w swo­bod­nym do­stę­pie do in­for­ma­cji i usług za­miesz­czo­nych w In­ter­ne­cie II” ma na celu:

wspar­cie in­sty­tu­cji pu­blicz­nych we wdro­że­niu zasad do­stęp­no­ści ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych dla osób nie­peł­no­spraw­nych, zgod­nie z ak­tu­al­nie obo­wią­zu­ją­cym pra­wem; usu­nię­cie re­al­nych ba­rier w do­stę­pie dla osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi do 180 ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych na­le­żą­cych do in­sty­tu­cji pu­blicz­nych bio­rą­cych udział w pro­jek­cie;  zwięk­sze­nie po­zio­mu wie­dzy z za­kre­su do­stęp­no­ści wśród 400 pra­cow­ni­ków in­sty­tu­cji pu­blicz­nych bio­rą­cych udział w pro­jek­cie w okre­sie 09.2012-08.2014; roz­po­wszech­nie­nie wie­dzy nt. zasad i na­rzę­dzi uła­twia­ją­cych wdra­ża­nie uni­wer­sal­nej do­stęp­no­ści ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych wśród in­sty­tu­cji pu­blicz­nych, wy­ni­ka­ją­cych

z ram praw­nych i do­brych prak­tyk w tym ob­sza­rze w okre­sie 09.2012-08.2014.

Głów­nym celem pro­jek­tu jest wspar­cie in­sty­tu­cji pu­blicz­nych we wdro­że­niu zasad do­stęp­no­ści ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych dla osób z róż­ny­mi ro­dza­ja­mi nie­peł­no­spraw­no­ści, zgod­nie z ak­tu­al­nie obo­wią­zu­ją­cym pra­wem.

W ra­mach pro­jek­tu wspar­ciem zo­sta­nie ob­ję­tych 300 wy­bra­nych Po­wia­to­wych Urzę­dów Pracy, Ośrod­ków Po­mo­cy Spo­łecz­nej oraz Cen­trów Po­mo­cy Ro­dzi­nie. Ze wzglę­du na pro­za­trud­nie­nio­wy cha­rak­ter Po­wia­to­we Urzę­dy Pracy będą sta­no­wić 55% au­dy­to­wa­nych pod­mio­tów.

Pro­jekt pn. „Wspar­cie osób nie­peł­no­spraw­nych w swo­bod­nym do­stę­pie do in­for­ma­cji i usług za­miesz­czo­nych w In­ter­ne­cie II” to już druga edy­cja tak kom­plek­so­wo re­ali­zo­wa­ne­go pro­jek­tu w Pol­sce. Biorą w nim udział te­ste­rzy z róż­ny­mi ro­dza­ja­mi nie­peł­no­spraw­no­ści: nie­wi­do­mi, słabo wi­dzą­cy, nie­sły­szą­cy, słabo sły­szą­cy, nie­peł­no­spraw­ni ru­cho­wo, osoby dys­lek­tycz­ne oraz osoby z ogra­ni­cze­nia­mi w ro­zu­mie­niu tre­ści. Tak do­bra­ny ze­spół daje gwa­ran­cję spraw­dze­nia da­ne­go ser­wi­su pod kątem do­stęp­no­ści dla każ­de­go użyt­kow­ni­ka bez wzglę­du na ro­dzaj i sto­pień jego nie­peł­no­spraw­no­ści.

Ak­tu­al­ny stan praw­ny ob­li­gu­je wszyst­kie in­sty­tu­cje pu­blicz­ne do do­sto­so­wa­nia swo­ich sys­te­mów te­le­in­for­ma­tycz­nych, w tym ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych, dla użyt­kow­ni­ków

z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi. Dzia­ła­nia w tym ob­sza­rze bę­dzie mu­sia­ło pod­jąć wiele in­sty­tu­cji. Jak po­ka­zu­ją cho­ciaż­by wy­ni­ki pierw­szej edy­cji pro­jek­tu „Wspar­cie osób nie­peł­no­spraw­nych w swo­bod­nym do­stę­pie do in­for­ma­cji i usług za­miesz­czo­nych w In­ter­ne­cie” pro­blem nie­do­stęp­no­ści do­ty­czy ser­wi­sów na każ­dym po­zio­mie (cen­tral­nym, rzą­do­wym, sa­mo­rzą­do­wym).

Wię­cej na temat do­stęp­no­ści ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych na stro­nie pro­jek­tu: www.dostepnestrony.pl oraz na stro­nie Fa­ce­bo­ok.

Se­mi­na­ria

W pro­jek­cie zo­sta­ło wy­od­ręb­nio­ne za­da­nie zwią­za­ne z edu­ka­cją dla przed­sta­wi­cie­li au­dy­to­wa­nych in­sty­tu­cji. W ra­mach tego za­da­nia zo­sta­nie zor­ga­ni­zo­wa­nych 8 se­mi­na­riów skie­ro­wa­nych do przed­sta­wi­cie­li kadr za­rzą­dza­ją­cych in­sty­tu­cja­mi bio­rą­cy­mi udział w pro­jek­cie. W ra­mach se­mi­na­rium będą mieli Pań­stwo oka­zję do­wie­dzieć się m.in.:

Dla­cze­go warto two­rzyć ser­wi­sy do­stęp­ne i czy to się opła­ca, Jakie po­trze­by w przy­pad­ku ko­rzy­sta­nia ze stron in­ter­ne­to­wych mają osoby z róż­ny­mi nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi, Ja­kich zasad prze­strze­gać, aby Pań­stwa ser­wis był w pełni do­stęp­ny.

Do­tych­czas od­by­ły się 4 se­mi­na­ria, w któ­rych udział wzię­ło 101 przed­sta­wi­cie­li in­sty­tu­cji uży­tecz­no­ści pu­blicz­nej. W naj­bliż­szym cza­sie w pro­jek­cie za­pla­no­wa­no do wy­bo­ru, na­stę­pu­ją­ce ter­mi­ny se­mi­na­riów:

od 25 do 26 wrze­śnia 2013 r. od 9 do 10 paź­dzier­ni­ka 2013 r. od 5 do 6 lu­te­go 2014 r. od 12 do 13 marca 2014 r.

Za­ję­cia pro­wa­dzo­ne są przez do­świad­czo­ne­go pro­jek­tan­ta stron in­ter­ne­to­wych zaj­mu­ją­ce­go się te­ma­ty­ką two­rze­nia ser­wi­sów ogól­no­do­stęp­nych. W za­ję­ciach uczest­ni­czą rów­nież au­dy­to­rzy pra­cu­ją­cy w pro­jek­cie, któ­rzy po­ka­zu­ją na jakie pro­ble­my na­po­ty­ka­ją osoby

z róż­ny­mi ro­dza­ja­mi nie­peł­no­spraw­no­ści.

E – le­ar­ning

W ra­mach pro­jek­tu opra­co­wa­ne zo­sta­ną kursy e-le­ar­nin­go­we, z za­kre­su two­rze­nia

i ad­mi­ni­stro­wa­nia stron in­ter­ne­to­wych do­stęp­nych dla osób z róż­ny­mi ro­dza­ja­mi nie­peł­no­spraw­no­ści. Zgod­nie z za­ło­że­nia­mi, kursy e-le­ar­nin­go­we skie­ro­wa­ne są nie tylko do przed­sta­wi­cie­li bio­rą­cych udział w pro­jek­cie ale rów­nież zo­sta­ną udo­stęp­nio­ne dla poza pro­jek­to­wych od­bior­ców.

W ra­mach plat­for­my e-le­ar­nin­gu opra­co­wa­ne zo­sta­ły,  nie­za­leż­ne kursy ad­re­so­wa­ne

do dwóch ka­te­go­rii od­bior­ców;

a)    Kurs dla re­dak­to­rów stron in­ter­ne­to­wych

b)   Kurs dla in­for­ma­ty­ków, ad­mi­ni­stra­to­rów, we­bma­ste­rów, pro­jek­tan­tów i wy­ko­naw­ców ser­wi­sów in­ter­ne­to­wych.

Roz­po­czę­cie szko­leń e-le­ar­ni­go­wych pla­no­wa­ne jest na po­cząt­ku paź­dzier­ni­ka br.

(Mat. pra­so­we, NZ)

Data publikacji: 06.09.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również