Przygotowano projekt wycieczek pt. „Sudety dostępne dla niepełnosprawnych”

W trzy przetestowane wcześniej trasy górskie w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych wyruszą w niedzielę 22 sierpnia pierwsze rodzinne wycieczki, a do bezpłatnego użytku trafią opracowane mapy szlaków z niezbędnymi wskazówkami.

To pierwsze tego typu działanie na Dolnym Śląsku i jedno z pierwszych w Polsce – poinformowała organizująca tę akcję i działająca na Dolnym Śląsku Fundacja Ładne Historie.

„#KrokDalej z Merell” to kontynuacja akcji „Łączą nas góry”, w ramach której od trzech lat organizowane są wycieczki górskie dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz ich rodzin – napisano w komunikacie.

– W Sudetach jest bardzo dużo tras, które spełniają odpowiednie parametry, choć nie były przystosowywane i nie są oznaczane jako trasy dla osób o specjalnych potrzebach – powiedział cytowany w komunikacie pomysłodawca akcji Daniel Gerus.

Projekt wspierają ambasadorowie dobrej woli, m.in. himalaista Piotr Snopczyński, sportowiec Łukasz Wawrzyniak oraz Paweł Parus – szef Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Podczas wypraw Fundacja zapewnia profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę i wolontariuszy, dzięki czemu marzenia o górskich spacerach stają się realne.

Dzięki projektowi „Łączą nas góry – #KrokDalej z Merell” osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie będą mogli zdobywać Sudety na własną rękę.

– Nasze doświadczenia pokazują, że duży procent uczestników, którzy wyruszyli z nami w góry, z czasem zaczyna to robić samodzielnie. Bardzo im w tym kibicujemy i chcemy zachęcać do tego kolejne osoby. Dlatego opracowujemy dokumentację tras, tworzymy mapy z ich opisami, wskazówkami, odpowiedziami na najczęściej zadawane nam przez uczestników wypraw pytania – wytłumaczyła Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie.

Mapy będą dostępne na stronie internetowej https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/ z możliwością pobrania i samodzielnego wydruku na domowej drukarce. Dowiemy się z nich, jak przebiega trasa, jakie pojawić się mogą utrudnienia, a także w których miejscach można odpocząć. Mapom towarzyszyć będzie bogata dokumentacja zdjęciowa eksplorowanych szlaków. Przewodnik przygotowany przez zespół Fundacji Ładne Historie to także przydatne narzędzie dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów.

– Góry są bliżej, niż się wydaje, ale aby naprawdę mogły być w zasięgu ręki, potrzebne są rzetelne i łatwo dostępne informacje o tym, jak i którędy można zacząć je odkrywać na własną rękę, niezależnie od kondycji – dodała Anna Gerus.

Już w niedzielę 22 sierpnia z Sokołowska wyruszy pierwsza wycieczka górska – w polskim Davos niegdyś mieściło się słynne sanatorium dr. Brehmera. Finałem spaceru będzie schronisko Andrzejówka zlokalizowane w Przełęczy Trzech Dolin. Tydzień później, 29 sierpnia, uczestnicy powędrują ze schroniska Jagodna w Górach Bystrzyckich aż na szczyt Jagodnej zaliczanej do Korony Gór Polski. Finałowa wycieczka zaplanowana jest na 5 września – rozpocznie się w Batorówku, malutkiej osadzie z XVIII wieku, a zakończy podziwianiem Niknącej Łąki – torfowiska ze specjalnie stworzoną ścieżką edukacyjną. Zainteresowani wyprawami górskimi zapisywać się mogą pod adresem zapisy@ladnehistorie.pl.

Jak podano, turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. Dotychczas z programu „Łączą nas góry” skorzystało łącznie 140 osób z niepełnosprawnościami i ponad 300 osób zdrowych. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy pokonali już ponad 290 kilometrów sudeckich szlaków. W tegorocznym sezonie odbyły się 4 wycieczki, m.in. na Halę Szrenicką, na Wzgórza Włodzickie w Sudetach Środkowych i do Hali pod Śnieżnikiem. W każdej wyprawie uczestniczyło ponad 100 osób. (PAP)

Roman Skiba, fot.pixabay.com

Data publikacji: 23.08.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również