Ruszają konkursy o tematyce nowych technologii i niepełnosprawności
- 05.09.2014
Ruszają konkursy o tematyce nowych technologii i niepełnosprawności
5 września rozpoczynają się dzisiaj konkursy poświęcone wykorzystaniu nowych technologii w kontekście zwalczania wykluczenia cyfrowego wśród osób z niepełnosprawnością. Wydarzenia te łączą tematykę społeczną i dobroczynną z innowacyjnością.
Urządzenia mobilne bez wykluczeń
Już po raz drugi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wybierze i nagrodzi twórców najciekawszych koncepcji i istniejących aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnością. 5 września rusza II edycja konkursu „Aplikacje bez barier”.
Osoby z niepełnosprawnością to 12,2 proc. populacji Polski. To właśnie one są jedną z najbardziej narażonych na wykluczenie grup społecznych. Paradoksalnie często także w obszarze nowych technologii, które zamiast ułatwiać życie stanowią dodatkowe wyzwanie dla istotnej części Polaków i Polek. Konkurs „Aplikacje bez barier” ma za zadanie to zmienić i wypromować najciekawsze inicjatywy przełamujące ten niepokojący schemat. Nagrodzić zarówno projekty mogące pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnić już istniejące aplikacje.
– Smartfony i tablety wielu ludziom kojarzą się z ułatwieniem życia, mobilnością i swobodą korzystania z nich. Codziennie przybywa nowych użytkowników tego typu urządzeń. Także rynek aplikacji mobilnych rośnie w ogromnym tempie. Niestety wielu twórców aplikacji zapomina o tym, że użytkownikami ich produktów mogą, a co więcej chcą być, osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście jednak świadomość potrzeb tych użytkowników jest z roku na rok coraz większa. Powstają nowe aplikacje dedykowane np. dla osób niewidomych, ale również aplikacje uniwersalne, z których mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnością. Warto wspierać ten pozytywny trend na rynku. Służy to zarówno innowacjom, jak i zwalczaniu wykluczenia dużej grupy ludzi – przekonuje Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności z Integracji.
W tegorocznej edycji autorzy nowych koncepcji i istniejących już aplikacji mobilnych rywalizować będą w dwóch konkursach głównych.
W pierwszym wybrane zostaną trzy najciekawsze projekty. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji dopiero czekających na realizację, mających na celu ułatwienie codziennego życia osobom z niepełnosprawnością w Warszawie. Drugą część plebiscytu stanowi konkurs „Dostępne aplikacje”. Udział biorą w nim twórcy najciekawszych spośród już istniejących aplikacji. W pierwszej z jego kategorii nagrodzone będą aplikacje dedykowane specjalnie osobom z niepełnosprawnością, w drugiej aplikacje ogólne, dostosowane do potrzeb tej grupy ludzi.
Udział w plebiscycie pozwoli wypromować markę zwycięskich projektów i ich autorów oraz nadać im odpowiednią rangę dzięki prestiżowemu wyróżnieniu. Aplikacje oceni jury z udziałem specjalistów ds. dostępności, opierające się na opiniach testerów z rozmaitymi niepełnosprawnościami.
W czasie ubiegłorocznej edycji nagrodzono takie aplikacje jak SeeingAssistant – Home, program oferujący m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną i łatwe generowanie kodów kreskowych i QR, czy Go2stop, dostosowaną do potrzeb osób słabo widzących aplikację z rozkładem jazdy transportu publicznego z kilkudziesięciu miast w Polsce. Ponadto wyróżniono koncepcje aplikacji przeznaczonych dla chorych na epilepsję i narkolepsję czy umożliwiających osobom na wózkach swobodne planowanie podróży po nieodwiedzanych wcześniej przez nie miejscach w Warszawie.
W tym roku zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą do 10 października. Szczegółowe informacje na ich temat znaleźć można na stronie www.integracja.org w zakładce „Co robimy” oraz na www.aplikacjebezbarier.pl.
Instytucje publiczne przyjazne dla osób z niepełnosprawnością także w sieci
Dostępne serwisy internetowe to najprostsza droga włączania osób z niepełnosprawnością do życia społecznego. Do połowy 2015 r. 80 tys. stron będzie musiało zostać przystosowanych do ich potrzeb. W I edycji konkursu „Serwis www bez barier” Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nagrodzi najlepiej spełniające te wymagania instytucje kultury.
Już tylko niespełna rok pozostał instytucjom publicznym na dostosowanie ich serwisów do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów mają na to czas tylko do połowy 2015 r. Do dostosowania swoich serwisów w ten sposób zobowiązanych jest aż 80 tys. podmiotów. W tej chwili wymogi przyjętego w rozporządzeniu międzynarodowego standardu WCAG 2.0 spełnia nie więcej niż… 10 proc. z nich.
Nowe przepisy mają na celu dostosowanie serwisów do potrzeb ogromnej liczby osób. Aż 12,2 proc. mieszkańców Polski to osoby z niepełnosprawnością, z których wiele nie może nie tylko realizować swojego prawa do informacji publicznej, ale i załatwiać wielu codziennych spraw. Coraz większa informatyzacja obejmuje urzędy, dzięki czemu możliwe staje się unikanie załatwiania formalności w tradycyjnym okienku. Osoby z niepełnosprawnością są w stanie w największym stopniu docenić możliwości postępu technologicznego, ale często nieodpowiednia konstrukcja serwisów sprawia, że stają się one równie niedostępne dla obywateli z dysfunkcjami narządów ruchu, wzroku i innymi niepełnosprawnościami, co najbardziej nieprzyjazne budynki. To grupa niemal 4,7 mln Polaków i Polek, w znacznym stopniu pozbawionych możliwości czerpania z postępu technologicznego w polskiej sieci.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy organizuje I edycję konkursu „Serwis www bez barier”. W jego ramach nagrodzone zostaną najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością serwisy instytucji finansowanych ze środków publicznych. W pierwszej z kategorii udział wezmą serwisy instytucji kultury, w drugiej strony wydarzeń kulturalnych.
Konkurs umożliwi nagrodzenie wiodących serwisów instytucji publicznych i promocję tematyki dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością, a także zwiększenie społecznej świadomości wykluczenia kilkumilionowej grupy obywateli. Wartość dodaną stanowi to, że pierwsza edycja skupia się na dostępności serwisów instytucji kultury, ważnych dla pobudzania społecznej kreatywności.
Laureaci konkursu „Serwis www bez barier” zyskają prawo posługiwania się tytułem najbardziej dostępnego serwisu wśród instytucji kultury. Pozytywnie wpłynie to na budowę wizerunku i prestiżu ich marki. Konkurs pełni też funkcję edukacyjną w obszarze dostępności serwisów internetowych, dzięki specjalnym warsztatom w jaki będą mieli możliwość wziąć udział przedstawiciele nagrodzonych instytucji. Wspiera tym samym upowszechnianie nowoczesnych trendów w administracji publicznej.
Zgłoszeń serwisów w konkursie dokonywać można w od 5 września do 10 października 2014 r. poprzez formularz dostępny na oficjalnej stronie konkursu: www.integracja.org w zakładce „Co robimy”.
Laureatów obu konkursów poznamy podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbędzie się 6 listopada 2014 r. w Arenie Ursynów w Warszawie.
Info: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Data publikacji: 05.09.2014 r.