Na Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej 24 czerwca wręczono symboliczne czeki podmiotom, które będą realizowały zadania w ramach programu „Śląskie. Bez barier”. Uroczystość była połączona z oficjalnym otwarciem biura pełnomocnika marszałka województwa śląskiego w Subregionie Południowym.
uczestniczyli w niej m.in. marszałek województwa Jakub Chełstowski, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, radne Sejmiku śląskiego Ewa Żak i Agnieszka Biegun oraz liczne grono lokalnych samorządowców.
– To bardzo ważny dzień dla Subregionu Południowego. Otwarcie biura pełnomocnika marszałka województwa splata się z rozstrzygnięciami w konkursie „Śląskie. Turystyka bez barier”. Jest to program stworzony i adresowany do osób z niepełnosprawnościami, zachęcający do aktywnego spędzania wolnego czasu, udziału we wszystkich wydarzeniach, w których wspólnym mianownikiem jest turystyka. Przełamujemy stereotypy i likwidujemy bariery, także te mentalne. Chcemy pokazać, że wszelkie formy rekreacji mogą być dostępne dla wszystkich, także dla osób borykających się z niepełnosprawnościami. Ważne, by mogły cieszyć się z życia i jego uroków, pokonywać granice, które zdają się ograniczać im normalne funkcjonowanie. Możemy to zrobić wspólnie – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.
Pełnomocnikiem ds. Subregionu Południowego została Aneta Legierska. Jak podkreśla uruchomienie biura stało się w ważnym momencie. Realizacja programu „Śląskie. Bez barier” właśnie na terenie Podbeskidzia jest bardzo dobrym wstępem do współpracy z zarządem województwa.
– To program, który ma ogromne znaczenie społeczne. Nasza część regionu przykuwa atrakcjami turystycznymi, ale by myśleć o tym, aby mogły o ich uroku przekonać się osoby z niepełnosprawnościami, trzeba wpierw im to umożliwić, choćby poprzez odpowiednie przygotowanie szlaków turystycznych. A do tego potrzebne są środki, które dzięki temu programowi można spożytkować na tak istotny cel – przekonuje Aneta Legierska.
– Dzisiejsza uroczystość, fakt realizacji tak kluczowych programów pokazuje jak dobre rezultaty daje współpraca samorządu regionalnego, lokalnego i rządu. „Śląskie. Bez barier” to w praktyce budowanie solidarności społecznej – zaakcentował minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda.
Jest to pierwszy tego typu konkurs w dziedzinie turystyki skierowany do osób z niepełnosprawnościami, jaki ogłosiło województwo śląskie. W wyniku realizacji zadań konkursowych ponad 2 tys. osób z niepełnosprawnościami będzie miało okazję aktywnie uczestniczyć w różnych wydarzeniach. Rajdy piesze i rowerowe, spływy czy wspinaczka w asyście przewodnika i opiekuna umożliwią osobom z dysfunkcjami poznanie Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy Krainy Górnej Odry. Przeszkolonych zostanie również 140 osób w zakresie obsługi. Zadania w ramach projektu realizować będzie siedem podmiotów:
Stowarzyszenie Region Beskidy | Beskidy bez barier |
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego | Lato bez barier w Krainie Górnej Odry |
Związek Gmin Jurajskich | Jura bez barier |
Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier” | Dostępne obiekty turystyczne |
Dąbrowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte serca” | Przełamać bariery. Przekroczyć granice |
PTTK Oddz. Mysłowice | XI Śląski Rajd Turystyczny Bez Barier |
Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej | „Śląskie. Turystyka bez barier” |
Łącznie na realizację programu „Śląskie. Bez barier” przeznaczono z budżetu województwa milion złotych na poprawę dostępności miejsc przeznaczonych do zwiedzania z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.
Oprac. rhr/, fot. Tomasz Żak / UMWS
Data publikacji: 27.06.2022 r.