Startuje projekt „Niewidomi na posiedzeniach organów władzy publicznej”

Startuje projekt „Niewidomi na posiedzeniach organów władzy publicznej"

Fundacja „Vis Maior" rozpoczyna projekt „Niewidomi na posiedzeniach organów władzy publicznej". - Chcemy pokazać osobom z niepełnosprawnością wzroku, że mogą wpływać na to, co się dzieje wokół nich - wyjaśniła koordynatorka projektu Magdalena Raczyńska.

Fundacja „Vis Maior”, która działa na rzecz osób niewidomych i niedowidzących będzie prowadziła projekt do 30 kwietnia 2016 r.; otrzymała na niego wsparcie z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem projektu jest zwiększenie udziału osób niewidomych w decydowaniu o sprawach publicznych.

Jak mówiła Raczyńska, 25 marca podczas konferencji prasowej, projekt ma aktywizować niewidomych, zachęcić ich do wyjścia z domu, do poszerzenia wiedzy o tym, jak funkcjonują poszczególne organa władzy. Ideą jest, by osoby niewidome uczestniczyły w posiedzeniach sejmowych czy senackich komisji, w posiedzeniach samorządowców – zwłaszcza tych, które dotyczą spraw osób z niepełnosprawnością. Potem, gdy zapoznają się z mechanizmem ich funkcjonowania i możliwościami własnego wpływu na sprawy publiczne, osoby te mogłyby być liderami całego środowiska, politykami, decydentami, ambasadorami spraw niepełnosprawnych.

– Chcemy również przypomnieć radnym i posłom o osobach niepełnosprawnych wzrokowo i o tym, że ich sprawy trzeba brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji – dodała koordynatorka.

Uczestnicy projektu będą brali udział w dyskusjach w większym gronie. – Będą wyciągać wnioski, omawiać to, czego się dowiedzieli podczas posiedzeń i ta zdobyta wiedza też ma posłużyć temu, by wiedzieli, w jakie działania, konkretnie mogą się zaangażować – powiedziała Raczyńska. Jak dodała, ma nadzieję, że do końca kwietnia 2016 r. będzie tych osób co najmniej 150.

– Chciałabym, aby z tego przyglądania się procesowi wpływania, podejmowania decyzji przejść do czynu. Żeby rzeczywiście tych osób niewidomych, które biorą sprawy w swoje ręce było w organach władzy coraz więcej; żeby były to osoby dobrze przygotowane i odpowiedzialne – powiedziała prezes fundacji Jolanta Kramarz.

Wsparciem aktywizacyjnym uczestników projektu zajmować się będzie doradca zawodowy Agata Spała z niepełnosprawnością narządu ruchu. – Widzimy wśród osób niewidomych potrzebę współdecydowania o tym, w jakim świecie żyją, jak wyglądają sprawy publiczne, które ich dotyczą, jak wygląda przestrzeń, w której mają żyć – mówiła. Dodała, że projekt ma pokazać władzom publicznym, że warto brać pod uwagę osoby niewidome czy niedowidzące, kiedy podejmowane są decyzje dotyczące także ich życia.
– Mamy nadzieję, że przez ten projekt przygotujemy przyszłych ambasadorów osób niewidomych i niedowidzących; takich osób, które będą miały wpływ na decyzje władz publicznych” – podkreśliła.

Fundacja zachęca osoby niewidome do udziału w projekcie.

Fundacja „Vis Maior” wspiera osoby z niepełnosprawnością, głównie wzroku. Przeprowadza szkolenia i warsztaty, uczy samodzielnego poruszania się, radzenia sobie po stracie wzroku. – Staramy się, żeby osoby niewidome były aktywne z życiu kulturalnym, sportowym. Organizujemy wyjścia do muzeów, na ścianki wspinaczkowe, na basen. Mamy programy edukacyjne prowadzone z różnymi placówkami, przygotowujemy do pracy psy, które są przewodnikami – wyliczała Kramarz.
Dodała, że rolą fundacji jest również kształtowanie odpowiednich postaw osób widzących w stosunku do niewidomych i wytyczenie standardów dostępności informacji dla tej grupy, także stron internetowych. (PAP)

bos/ dym/

Dat publikacji: 25.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również