„Staż w administracji publicznej (…)” – upowszechnianie rezultatów projektu

„Staż w administracji publicznej (...)" - upowszechnianie rezultatów projektu

W dniu 27 maja 2014 r. w JM Hotelu w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca realizację i upowszechniająca rezultaty projektu „Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy".

Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, jak również liczni reprezentanci jednostek administracji publicznej z całej Polski, w których staże rehabilitacyjne odbywali beneficjenciprojektu.

Konferencję prowadzi Robert Jakubowski, zastępca dyrektora Wydziału Realizacji Programów PFRON, który przywitał zgromadzonych gości w imieniu własnym oraz prezesa Zarządu Funduszu, Teresy Hernik. Następnie głos zabrał Krzysztof Kosiński, p.o. dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), który w swojej wypowiedzi skupił się na założeniach i celach projektów systemowych PO KL skierowanych do osób niepełnosprawnych, które inicjuje BON.

Następnie kierownik projektu, Anna Maciejko zaprezentowała cele i zakładane efekty projektu „Staż w administracji publicznej (…)” oraz podsumowała jego realizację przedstawiając informację nt. osiągniętych rezultatów i wskaźników.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie dr Katarzyny Roszewskiej z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która w swojej prezentacji skupiła się na regulacjach prawnych dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych w administracji publicznej.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Andrzeja Mańkowskiego, dyrektora Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Skupił się on na projektach realizowanych przez Urząd Marszałkowski na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jak również podsumował udział swojej jednostki jako organizatora staży dla beneficjentów projektu.

Następnie Justyna Kucińska (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego) opowiedziała zebranym o założeniach, jak i efektach szkoleń informacyjno-świadomościowych dla administracji publicznej, które współprowadziła w ramach projektu

Po przerwie kawowej rozpoczął się panel dyskusyjny, którego motywem przewodnim był poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w instytucjach publicznych. W panelu wziął m.in. udział Marek Plura, poseł do Parlamentu Europejskiego, który podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami w omawianej dziedzinie, jak również komentował obecne rozwiązania legislacyjne dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych. W panelu wziął udział również Bartosz Mioduszewski, prezes Zarządu Fundacji Aktywizacja, zaś całość prowadziła dr Katarzyna Roszewska.

W trakcie panelu rozwinęła się interesująca dyskusja między panelistami i gośćmi nt. możliwości i barier w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami w urzędach publicznych. Wskazywano, iż niejednokrotnie w wymaganiach dotyczących naborów na stanowiska pracy w urzędach administracji publicznej, dla kandydatów określa się warunek co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego. Ów warunek często dyskwalifikuje osoby z niepełnosprawnościami, które nie posiadają takiego doświadczenia, zwłaszcza, gdy w swoim życiorysie zawodowym mogą wykazać jedynie fakt stażu rehabilitacyjnego, zwykle trwającego trzy miesiące.

W kolejnym bloku tematycznym w roli prelegentów wystąpiły zarówno beneficjentki projektu, Karolina Sternicka i Magdalena Majewska, jak również przedstawiciele organizatorów staży rehabilitacyjnych w projekcie, tj. Michał Czyżewski z Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Niewiarowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Jacek Kędzierski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Osoby występujące w tej części konferencji podzieliły się z uczestnikami spotkania swoimi wrażeniami nt. odbywania i realizacji staży dla beneficjentów projektu. Panel prowadziła Pani Anna Rdest reprezentująca partnera projektu, tj. Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

Po lunchu odbył się ostatni z bloków tematycznych, który był poświęcony dobrym praktykom w zakresie zwiększania szans na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w administracji publicznej. W panelu wzięli udział: Anna Rdest (FIRR), Piotr Kowalski (Polski Związek Głuchych O/Łódź), Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz (Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej), którzy w projekcie koordynowali działania w regionach związane z udzielanym wsparciem na rzecz uczestników projektu. W panelu uczestniczyła również Agata Płatek reprezentująca firmę EU-Consult Sp. z o.o., która wykonała badania ewaluacyjne w ramach projektu.

Info i fot.: PFRON, oprac. MaC

Data publikacji: 05.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również