To już 15. serdecznych lat! Podsumowanie jubileuszowej edycji kampanii „Servier dla Serca”

To już 15. serdecznych lat! Podsumowanie jubileuszowej edycji kampanii „Servier dla Serca"

Ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna „Servier dla Serca" już od 15 lat wsłuchuje się w serca Polaków, pokazuje, że warto inwestować w dobre nawyki, ponieważ procentuje to w przyszłości, oraz uświadamia, że zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych.

Również w tym roku Kardiologiczna Poradnia Servier wyruszyła w trasę po Polsce oferując bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne dla mieszkańców 11 polskich miast.

15 aktów na 15-lecie Kampanii

1. Organizatorem Kampanii „Servier Dla Serca” jest firma Servier, której ambicją jest zwiększenie społecznej świadomości Polaków na temat profilaktyki chorób układu krążenia.
2. Kampania prowadzona jest nieprzerwanie od 2003 roku. Jej pierwszym ambasadorem była aktorka Teresa Lipowska.
3. Kampania od lat wspierana jest przez liczne uznane towarzystwa naukowe w Polsce, patronuje jej m.in. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Lekarskie oraz Polskie Forum Profilaktyki.
4. Każdego roku Kampania ma temat przewodni. W poszczególnych latach były to: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, niewydolność serca, kondycja serc kobiet, osób po 60. roku życia, a także dziecięcych serc.
5. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier na przestrzeni lat oferowała Polakom bezpłatne konsultacje lekarskie oraz badania profilaktycznie obejmujące: BMI, pomiar ciśnienia tętniczego, stężenie cholesterolu, stężenie glukozy, badania EKG, badania ECHO serca, konsultacje kardiologiczne, badanie wskaźnika kostka-ramię.
6. Kampania „Servier dla Serca” odwiedziła ponad 60 miast, w tym m.in.: Warszawę, Gdańsk, Lublin, Białystok, Wrocław, Łódź, Poznań, Szczecin, Kraków, Rzeszów, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Zamość, Wejherowo, Łomża, Zabrze.
7. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier pokonała dotychczas ponad 76 000 kilometrów, co oznacza, że mogłaby niemal dwukrotnie okrążyć równik.
8. Przez 15 lat udało się przebadać ponad 44 000 pacjentów, co w przybliżeniu odpowiada liczbie mieszkańców Świnoujścia, Otwocka czy Kołobrzegu.
9. Średnia wieku przebadanych pacjentów na przestrzeni 15 lat wyniosła 56 lat.
10. Kobiety częściej decydowały się na badania. Kardiologiczną Mobilną Poradnię Servier odwiedziło zdecydowanie więcej kobiet (prawie 2/3 przebadanych) niż mężczyzn.
11. W trakcie kampanii rozdano ponad 152 000 materiałów edukacyjnych.
12. Ambasadorami Kampanii „Servier dla Serca” byli dotychczas: Teresa Lipowska, Edyta Olszówka, Małgorzata Socha, Dorota Gardias, Halina Mlynkova, Krystyna Czubówna, Piotr Polk, Piotr Gruszka, Karolina Gorczyca, Maria Pakulnis, Magda Steczkowska.
13. Kampania „Servier dla Serca” co roku aktywnie towarzyszy obchodom Światowego Dnia Serca i aktywnie promuje ich idee.
14. Poza corocznie prowadzonymi działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi, przez cały rok dostępna jest strona www.dbajoserce.pl oraz profil na portalu Facebook „Dbaj o serce”, który śledzi ponad 2600 użytkowników.
15. Za swój wkład w promowanie prozdrowotnych zachowań i profilaktykę chorób układu krążenia, kampania „Servier dla Serca” otrzymała prestiżowe nagrody – Złoty Otis z Diamentami, Prix Galien, Sukces Roku w Ochronie Zdrowia.
– Działania prowadzone w ramach kampanii „Servier dla Serca” mają charakter długofalowy, a ich podstawowym celem jest zwiększenie świadomości Polaków w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Nieprzerwanie od 15 lat badamy i edukujemy mieszkańców naszego kraju, wpływając na ich prozdrowotne zachowania. Niezmiernie cieszy nas fakt, że akcja na stałe wpisała się w kalendarz jesiennych wydarzeń zdrowotnych i jest wyczekiwana przez tak wiele osób w całej Polsce. – powiedziała dr Katarzyna Urbańska, dyrektor ds. komunikacji i spraw zewnętrznych Servier Polska. – Jubileusz Kampanii skłania nas także do refleksji. Statystyki są nieubłagane – każdego roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera ok. 175 tys. osób. Wiele udało nam się zrobić, ale jeszcze wiele wyzwań przed nami – dodała.”

JUBILEUSZOWA ODSŁONA KAMPANII „SERVIER DLA SERCA” W LICZBACH:

W ramach jubileuszowej kampanii, w Mobilnej Kardiologicznej Poradni Servier przebadano 1388 osób, w tym 600 mężczyzn oraz 788 kobiet. Średnia wieku pacjentów wyniosła 58 lat.
Z konsultacji kardiologicznych wraz z badaniem EKG skorzystały 392 osoby, co stanowi 28 proc. wszystkich pacjentów.

Szczegółowe wyniki badań:
• 270 osób (20 proc. pacjentów) zadeklarowało, że pali papierosy
• u 328 pacjentów, tj. u 24 proc. wszystkich przebadanych osób stwierdzono podwyższone wartości ciśnienia tętniczego (ciśnienie tętnicze skurczowe ≥ 140 i rozkurczowe ≥ 90);
• u 67 proc. pacjentów (910 osób), zanotowano podwyższony wskaźnik BMI, przekraczający wartość 25;
• u 129 osób (9 proc. wszystkich przebadanych pacjentów) stężenie glukozy we krwi przekraczało wartość 140 mg%;
• u 57 proc. pacjentów, tj. u 783 przebadanych osób stwierdzono stężenie cholesterolu całkowitego przekraczające 190 mg%;
• Aż 14 proc. przebadanych, tj. 194 osoby przyznały, że we wcześniejszych badaniach stwierdzono u nich podwyższony poziom cholesterolu, ale się nie leczą;
• 433 osoby (32 proc.) zadeklarowały, że leczą się na nadciśnienie, a 48 osób (4 proc.) wskazało, iż choruje na nadciśnienie, ale się nie leczy;
• 110 osób (8 proc.) odpowiedziało, że leczy się na cukrzycę, a 48 osób (4 proc.), że na nią choruje, ale się nie leczy.
• 297 osób (22 proc.) przyznało, że nie uprawia wysiłku fizycznego, a 655 osób (48 proc.), że uprawia go nieregularnie. Minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut ćwiczy z kolei 414 osób (30 proc.).

Jak co roku, oferowanym badaniom towarzyszyła przestrzeń edukacji – w Edukacyjnym Namiocie Servier pacjenci mogli zapoznać się z publikacjami dotyczącymi profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, a także wziąć udział w aktywnościach sportowych na trampolinie oraz energorowerze – urządzeniu służącym do wytwarzania prądu za pomocą roweru. Dzięki wysiłkowi fizycznemu (jeździe na rowerze), pacjenci wprawiali w ruch wyciskarkę wolnoobrotową, przygotowując w ten sposób zdrowy sok. W trakcie oczekiwania na badania, możliwe było także sprawdzenie swojej wiedzy w trakcie specjalnie zorganizowanej zabawy edukacyjnej z nagrodami – Koła Fortuny. Uczestnicy, kręcąc kołem, losowali pytania dotyczące chorób układu krążenia i kampanii „Servier dla Serca”. Wszystko po to, aby zwiększać świadomość Polaków na temat szeroko pojętej profilaktyki chorób układu krążenia i zapobiegania ich groźnym konsekwencjom.

Więcej informacji: www.dbajoserce.pl oraz facebook.com/dbajoserce
pr

Data publikacji: 22.11.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również