102 geny związane z autyzmem

102 geny związane z autyzmem

Naukowcy zidentyfikowali 102 geny związane z rozwojem spektrum autyzmu - wyniki ich badań zostały zaprezentowane podczas dorocznego zjazdu American Society of Human Genetics, które odbyło się w dniach 16-20 października w San Diego.

To ważny krok w kierunku skutecznego rozróżnienia genów związanych ze spektrum autyzmu od tych, które uczestniczą w rozwoju innych zaburzeń rozwoju – podkreśla dr Jack Kosmicki z Uniwersytetu Harwardzkiego, główny autor analizy (http://www.ashg.org/press/201810-autism.shtml).

Naukowcy zsekwencjonowali genomy 37 269 osób z całego świata. To największa dotychczasowa analiza tego typu. Umożliwiła ona zwiększenie liczby zidentyfikowanych genów związanych z autyzmem z 65 do 102. Z tej grupy 47 genów było silniej związanych z upośledzeniem umysłowym i opóźnieniem rozwoju niż z zaburzeniami spektrum autyzmu, podczas gdy 52 geny były najsilniej związane z autyzmem. Trzy geny były w równym stopniu związane oboma zaburzeniami.

„Mając do dyspozycji blisko dwukrotnie więcej próbek genetycznych niż podczas dotychczasowych analiz, byliśmy w stanie znacznie zwiększyć liczbę badanych genów, a także wprowadzić usprawnienia do obecnych metod analitycznych. Mamy nadzieję, że dzięki połączeniu danych z wielu dostępnych obecnie źródeł będziemy mogli stworzyć zasoby do skutecznej analizy genów autyzmu w przyszłości” – piszą autorzy.(PAP)

koc/ agt/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 22.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również