11 stycznia obchodzimy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Dzień Wegetarian

11 stycznia osoby, które świadomie zrezygnowały z jedzenia mięsa, obchodzą swoje święto. Według danych Homo Homini z września 2013 roku jest ich w Polsce już ok. 1 miliona.

Wegetarianizm to sposób odżywiania. Opiera się na wykluczeniu z diety produktów mięsnych, często również ryb i owoców morza. Podstawę jadłospisu jaroszy powinny stanowić m.in. produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, groch, bób, fasola, jako substytuty mięsa), tłuszcze roślinne i nasiona oleiste (orzechy, pestki dyni i słonecznika).

Wegetarianizm wyklucza z diety produkty pochodzące od martwych zwierząt, ale pozwala na spożywanie produktów odzwierzęcych: mleka, masła oraz jajek bogatych w wapń. W skrajniejszej formie – weganizmie – wyklucza się te składniki, podobnie jak miód.

Agnieszka Piskała z programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” sugeruje, że przejście na wegetarianizm nie powinno być decyzją spontaniczną i bez głębszego przygotowania merytorycznego. Na pewno na początku złym rozwiązaniem będzie całkowite odrzucenie produktów pochodzenia odzwierzęcego, czyli skrajny weganizm. Wiedza na temat przygotowywania pełnowartościowych posiłków jest podstawą, która umożliwi prawidłowe komponowanie zdrowego jadłospisu, także wegetariańskiego.

Wegetarianizm ma swoich zwolenników i przeciwników. Od najdawniejszych jednak czasów ludzie żyli bez mięsa. Organizacja PETA (People for Ethical Treatment of Animals) ujawnia listę sławnych wegetarian. Znaleźli się na niej m.in. Isaac Newton, Lew Tołstoj, Mark Twain, Albert Einstein, a także współczesne gwiazdy: Whitney Houston, Tina Turner, Pamela Anderson, Kate Winslet, Bono, Brad Pitt.

Zainteresowanie coraz większej liczby osób dietą wegetariańską podsycają również systematycznie publikowane badania, które wskazują na jej zdrowotne właściwości. Na podstawie ostatnich badań naukowcy dowiedli, że dieta wegetariańska przedłuża życie, jest również zalecana osobom cierpiącym na cukrzycę. (PAP)

amt/ ksi/ woj/

Data publikacji: 10.01.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również