148 wniosków ws. dziennych domów opieki medycznej

148 wniosków ws. dziennych domów opieki medycznej

Do resortu zdrowia wpłynęło 148 wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących tworzenia dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych. W tych miejscach m.in. osoby starsze będą mogły być rehabilitowane pod okiem specjalistów.

W lipcu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych. Resort zakładał, że wsparcie kwotą 40 mln zł obejmie 40 podmiotów leczniczych.

30 października minął termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie projektów, które mają pilotażowo wdrożyć i przetestować standardy dziennych domów opieki medycznej. Do resortu wpłynęło 148 takich wniosków, które obecnie są weryfikowane.

Dzienne domy opieki medycznej to miejsca, gdzie m.in. będzie można przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych. Ich najważniejszym zadaniem ma być rehabilitacja lecznicza w celu przywrócenia pacjentowi sprawności i zdolności do funkcjonowania w środowisku.

Będzie tam można również kontynuować leczenie i wykonywać zabiegi pielęgnacyjno-opiekuńcze, których pacjent nie może otrzymać w ramach opieki domowej. Pacjenci i ich opiekunowie będą tam przygotowywani do samoopieki i samodzielnej pielęgnacji. W placówkach będzie również prowadzona edukacja zdrowotna.

Dzienne domy opieki medycznej mają ograniczyć umieszczanie osób niesamodzielnych w szpitalach. Ponadto mają one pomóc osobom sprawującym opiekę nad rodzicami lub innymi osobami zależnymi na godzenie życia zawodowego z rodzinnym i z pracą zawodową.

W odróżnieniu od domów pobytu tworzonych w ramach programu „Senior-Wigor”, dzienne domy opieki medycznej mogą być tworzone przez placówki medyczne.(PAP)

ozk/ akw/

Data publikacji:19.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również