Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20 a 40. rokiem życia. 25 maja, światowy dzień tarczycy to okazja, aby zwiększyć świadomość na temat raka tarczycy oraz dowiedzieć się więcej o tym jak przejść przez leczenie.
Każdego roku rak tarczycy dotyka około 3 tysięcy osób. W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się kobiety, to one trzykrotnie częściej zmagają się z rakiem tarczycy niż mężczyźni. Choć w 90 proc. przypadków terapia kończy się sukcesem, choroba ma znaczący wpływ na życie osób, które dotyka.
Z tego powodu z okazji światowego Dnia Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprasza pacjentów i ich bliskich na spotkanie online „Twarzą w twarz z rakiem tarczycy” – sesja pytań i odpowiedzi na żywo z pacjentką i działaczką na rzecz innych pacjentów – Joanną Charchutą. Spotkanie LIVE odbędzie się na profilu FB PARS – Polskie Amazonki – Ruch Społeczny we wtorek, 25 maja, godz. 17.00-17.45.
Joanna jest osobą, do której bardzo często dzwonią niedawno zdiagnozowani pacjenci z rakiem tarczycy. Sama przeszła raka brodawkowatego i rdzeniastego tarczycy. Podczas spotkania podzieli się swoim doświadczeniami związanymi z leczeniem. Odpowie m.in. na pytania dotyczące tego jak szukać potrzebnych informacji, jak znaleźć właściwy ośrodek leczący, co trzeba wiedzieć o leczeniu, jak rozmawiać z lekarzem, jak się nastawić psychicznie aby jak najlepiej przejść leczenie oraz wiele innych pytań, które najczęściej zadają kontaktujący się z nią pacjenci, którzy poszukują wsparcia.
Rak tarczycy – co warto wiedzieć
Kluczem do zdrowia jak w przypadku wielu innych nowotworów jest wczesna diagnoza raka tarczycy i świadomość jego objawów. Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20 a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta.
Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić szczegółowych przyczyn powstawania raka tarczycy. Wśród czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby wyróżnia się:
- zarówno nadmiar jak i niedobór jodu;
- nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej -TSH – tyreotropiny, która stymuluje do pracy tarczycę;
- narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy szyi i klatki piersiowej;
- czynniki genetyczne, w przypadku historii choroby w rodzinie.
Na co zwrócić uwagę i jakie badania wykonać?
Objawami, które towarzyszą chorobie są także powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem. Najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi – tzw. guzki .
Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości. Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja.
Kampania edukacyjna „Motyle pod ochroną”
Dla wszystkich osób, które o raku tarczycy chciałyby dowiedzieć się więcej, a w szczególności dla osób z rozpoznaną chorobą Polskie Amazonki Ruch Społeczny prowadzi kampanię „Motyle pod ochroną”. W tym szczególnym czasie zachęcamy do zwrócenia uwagi na temat raka tarczycy i pobrania bezpłatnego poradnika dla pacjentów:
tuk/
Data publikacji: 24.05.2021 r.