7 maja Światowy Dzień Astmy
Światowa Inicjatywa na rzecz Zwalczania Astmy (Global Initiative for Asthma, GINA) od 1988 r. organizuje Światowy Dzień Astmy. Obchodzony 7 maja ma przede wszystkim zwiększyć świadomość dotyczącą tej choroby i skali związanego z nią zagrożenia.
Szacuje się, że na świecie na astmę choruje ponad 235 mln osób, w Polsce – ok. 4 mln – 11 proc. dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10 proc. populacji dorosłych. Wiele przypadków nie zostaje rozpoznanych.
Najwięcej zachorowań, dotyczących ok. 20 proc. populacji, występuje m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji, Finlandii, a najmniej (1 proc.) wśród Eskimosów i Japończyków.
Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z czynników wywołujących alergię i choroby dróg oddechowych. Według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego Połowa polskiego społeczeństwa ma co najmniej jedno schorzenie alergiczne. Często astma oskrzelowa objawiająca się dusznością, uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem, świszczącym oddechem jest konsekwencją występowania alergii.
Jest to choroba nieuleczalna i ze wszystkich chorób alergicznych astma jest najczęstszą przyczyną absencji chorobowej, hospitalizacji, niepełnosprawności i zgonów. Dzięki nowoczesnym lekom można złagodzić objawy choroby. Zaleca się stosowanie leków biologicznych, które nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych jak glikokortykosteroidy. Niestety terapia lekami biologicznym jest refundowana tylko dla osób z najcięższą postacią astmy, w Polsce jest to ok. 600 pacjentów.
tuk
Data publikacji: 06.05.2019 r.