Celem tego wydarzenia jest zwrócenie społecznej uwagi na coraz powszechniejszy problem astmy oraz promowanie idei kontroli pacjenta nad tą chorobą. Astma jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób niezakaźnych, która dotyka ponad 260 milionów ludzi i jest przyczyną ponad 450 000 zgonów każdego roku na całym świecie, a większości z nich można zapobiec.
Światowy Dzień Astmy obchodzony jest od 1998 r. w każdy pierwszy wtorek maja. Ustanowiony został przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy – GINA (Global Initiative for Asthma). Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Edukacja o astmie wzmacnia”. Zapewnienie osobom chorym na astmę odpowiedniej edukacji, może przyczynić się do radzenia sobie z chorobą i rozpoznawania, kiedy należy zwrócić się o pomoc lekarską. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 roku w Polsce żyło 1,97 mln osób z astmą.
Astma jest chorobą dróg oddechowych znajdujących się w płucach. Jej objawy wynikają ze stanu zapalnego, w wyniku którego drogi oddechowe stają się czerwone, opuchnięte, zwężone i wyjątkowo wrażliwe na czynniki drażniące.
Objawami wystąpienia astmy są:
• duszność (trudność w oddychaniu),
• suchy kaszel,
• świst oddechowy,
• ucisk w klatce piersiowej.
W przypadku zauważenia powyższych objawów należy je skonsultować z lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie potrzeby może skierować pacjenta na dodatkowe badania do laryngologa, pulmonologa, a czasem alergologa. W przypadku osób cierpiących na astmę, właściwe leczenie jest niezbędne do utrzymania dobrej jakości życia. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz na stronie Akademia NFZ.
W uproszczeniu astmę możemy podzielić na dwa główne rodzaje:
• alergiczną – występuje zazwyczaj u dzieci i osób młodych, powstaje przez alergeny wziewne,
• niealergiczną – pojawia się najczęściej u osób dorosłych w przebiegu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na zapalenie wywołane bakterią lub wirusem.
Astma w przeważającej liczbie przypadków ma podłoże alergiczne. Alergia może objawiać się w różny sposób i powodować:
• atopowe zapalenie skóry
• katar
• biegunkę
• atakować układ oddechowy, dając objawy astmy.
Alergia może także wywołać wstrząs anafilaktyczny, który jest groźny dla życia.
Zachęcamy do udziału w webinarze organizowanym z okazji światowego Dnia Astmy 2024 przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP pt. „Jak żyć z astmą długo i szczęśliwie”.Webinar odbędzie się w dniu 8 maja 2024 r., o godz. 18.00 na stronie Federacji. Wykład poprowadzi dr med. Piotr Dąbrowiecki.
pr
Data publikacji: 07.05.2024 r.