Aby pacjent w chorobie nie czuł się opuszczony i samotny. Wolontariat na oddziałach onkologicznych

Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony 4 lutego, jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia wolontariatu i pokazania, jak wspólne działania mogą wpływać na walkę z tą chorobą na wielu różnych frontach: od wsparcia poszczególnych osób, poprzez edukację społeczną, aż po przyczynianie się do postępu w nauce i medycynie.

Przy okazji tego dnia warto wspomnieć o Fundacji Dobrze Że Jesteś, która w ramach projektu Dotacja Fundacji DKMS otrzymała dofinansowanie na rozwój Ogólnopolskiej Sieci Onkowolontariatu ROS-ONKO. Jest to pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa, której głównym celem jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom dostępu do szkoleń i warsztatów prowadzonych przez wybitnych profesorów i specjalistów z dziedziny onkologii, psychoonkologii czy onkodietetyki w oparciu o najnowsze badania i praktyki kliniczne.

Fundacja Dobrze że jesteś już od piętnastu lat wspiera pacjentów chorych na raka na oddziałach onkologicznych i hematologicznych w największych miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku. Wolontariusze organizacji odgrywają ważną rolę w życiu chorych, będąc przy ich łóżkach siedem dni w tygodniu, po kilka godzin dziennie.

– Naszym celem jest to, aby pacjent w chorobie nie czuł się opuszczony i samotny. Jesteśmy też wielkim odciążeniem dla personelu medycznego, który nie ma czasowych możliwości, aby zajmować się każdym pacjentem indywidualnie pozamedycznie – mówi Natalia Tarczyńska, dyrektor Fundacji Dobrze Że Jesteś, koordynatorka projektu.

Opierając się na ponad 15-letnim doświadczeniu w autorskich programach szkoleń dla wolontariuszy, Fundacja uruchomiła specjalistyczny kurs, tzw. Szkołę Onkowolontariatu, przeznaczony dla wolontariuszy i kandydatów do wolontariatu onkologicznego. Dzięki środkom z projektu Dotacja Fundacji DKMS w ubiegłym roku pozyskano ponad 70 nowych wolontariuszy, a aż 50 z nich rozpoczęło dyżury na oddziałach szpitalnych.

– Fundacja Dobrze Że Jesteś jest jednym z beneficjentów 2. edycji Dotacji Fundacji DKMS. Projekt Szkoły Onkowolontariatu w pełni wpisuje się w cel naszej inicjatywy, jakim jest wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych oraz ich bliskich w procesie leczenia i zdrowienia. Bardzo istotnym aspektem wyboru przez Jury tej inicjatywy był zamysł uruchomienia jedynego w Polsce programu stałego wsparcia zespołu wyszkolonych wolontariuszy onkologicznych. Ogromnie się cieszymy, że ten projekt jest już z sukcesem realizowany – dodaje Ewa Nawrot, starszy koordynator ds. współpracy z organizacjamipPacjentów, Fundacja DKMS.

Wolontariusze Fundacji siedem dni w tygodniu wspierają dorosłych pacjentów poprzez pełnienie dyżurów na oddziałach szpitalnych. Fundacja zapewnia dyżury przeszkolonych wolontariuszy onkologicznych, którzy odwiedzają pacjentów, świadcząc dla nich usługi pozamedyczne. Pomagają w tym, czego w danej chwili ich podopieczni potrzebują: poświęcają czas na empatyczne słuchanie, rozmowę, wspólne milczenie, wspierają również rodziny i opiekunów, zapewniając im komfortową przestrzeń do spotkań z bliskimi.

– Szkoła Onkolwolontariatu obejmuje 60 godzin zajęć online z najlepszymi specjalistami. Do udziału w naszej inicjatywie zgłosiło się 77 uczestników i ośmioro wykładowców. Dzięki udziałowi w wykładach i przeszkoleniu przez najlepszych wykładowców w swoich dziedzinach nowi wolontariusze są przygotowani do pracy z pacjentem onkologicznym. Jest to szczególnie ważne, ponieważ będąc wolontariuszem należy wiedzieć, jak rozmawiać z pacjentem, ale także jak zadbać o własne emocje – i tę wiedzę otrzymują uczestnicy na zajęciach – zauważa Aleksandra Kmak-Pamirska, dyrektor Oddziału Warszawskiego Fundacji Dobrze Że Jesteś.

Projekt Fundacji Dobrze Że Jesteś to jedna z inicjatyw, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu Dotacja Fundacji DKMS. Wśród innych zrealizowanych projektów były m.in.: bezpłatne konsultacje dla chorych i ich bliskich, a także wyjazd dla pacjentów połączony ze spotkaniami terapeutyczno-aktywizującymi. Powstał ONKO dekalog emocji czyli Wielka Księga Baśni Terapeutycznych oraz Chojrakowy Help Box, zawierający bajki terapeutyczne dla najmłodszych pacjentów. Nie zabrakło warsztatów dla lekarzy i pielęgniarek, dzięki którym zostali oni wyposażeni w wiedzę psychologiczną i umiejętność pracy na tym polu z pacjentami hematologicznymi.

Do 4 marca 2024 roku można zgłaszać projekty w ramach 3. edycji Dotacji Fundacji DKMS, w której pula środków na wsparcie działań organizacji pacjenckich podwoiła się i wynosi 1,4 mln zł. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dkms.

Info i fot. Fundacja Dobrze Że Jesteś

Data publikacji: 02.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również