Agata Polińska nominowana do tytułu Kobiety Medycyny 2018 roku!

Agata Polińska

Ruszyła V edycja Plebiscytu Kobiety Medycyny, w której do grona nominowanych dołączyła Agata Polińska, wiceprezes i współzałożycielka Fundacji Onkologicznej Alivia, uznana za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia.

W wieku 28 lat Agata zachorowała na nowotwór co sprawiło, że osobiście przyszło jej doświadczyć jak dramatyczna jest sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce. Sama nie mogła liczyć na nowoczesne leczenie i była zmuszona szukać go za granicą, finansując samodzielnie swoją terapię. Przeżyte doświadczenia dały jej siłę do działania i siłę by nie godzić się na zastaną sytuację w służbie zdrowia. Trzy lata po diagnozie, w 2010 roku, wraz z bratem Bartoszem Polińskim założyła Fundację Alivia zachęcającą do aktywnej walki o poprawę warunków leczenia polskich pacjentów onkologicznych. Dziś Alivia jest jedną z najprężniej działających organizacji pacjenckich i rzeczniczych w Polsce, która stale monitoruje oraz inicjuje działania systemowe i legislacyjne w obszarze onkologii. W 2017 roku Agata Polińska znalazła się na 71. miejscu rankingu “Pulsu Medycyny” – liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia.

Agata Polińska osobiście angażowała się m.in. w kampanię społeczno-edukacyjną „Tu i teraz” dotyczącą problemów kobiet żyjących z zaawansowanym, nieuleczalnym rakiem piersi, zazwyczaj pomijanych w publicznym dyskursie. W 2014 roku m.in. aktywnie uczestniczyła w opracowywaniu polskiego Cancer Planu, czyli Strategii Walki z Rakiem na lata 2015-2024.

Do sukcesów Alivii można zaliczyć m.in. utworzenie Onkomapy, czyli stale aktualizowanego przewodnika po przyjaznych polskich ośrodkach onkologicznych, portalu Kolejkoskop.pl, dzięki któremu pacjenci mogą sprawdzić jaki jest czas oczekiwania na badania diagnostyczne w ich najbliższej okolicy czy narzędzia Onkosnajper – wyszukiwarkę badań wskazanych w danym typie raka. W latach 2015 i 2017 fundacja opublikowała dwa raporty: „Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii” oraz „Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej”.

Obecnie fundacja kontynuuje wznowioną kampanię „Wojna z rakiem”, w której zrywa z obrazem pacjentów onkologicznego przedstawianych w roli ofiar, chcąc pokazać ich siłę, upór i wolę walki. W kampanię może zaangażować się każdy z nas przekazując swój 1% podatku.

Plebiscyt Kobiety Medycyny już po raz piąty jest organizowany przez redakcję portalu internetowego „Portale Medyczne”. Jego ideą jest promowanie kobiet, związanych z medycyną i systemem ochrony zdrowia, których sukcesy w pracy zawodowej, zaangażowanie i entuzjazm w działalności społecznej budzą szacunek i uznanie.

pr

Data publikacji: 21.03.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również