Aktywność fizyczna ratuje życie

Badania potwierdzają rosnącą liczbę dowodów, które pokazują ogromne i różnorodne korzyści płynące z ćwiczeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Na całym świecie każdego roku odnotowuje się ponad 18 mln nowych przypadków raka i jak przekonują badacze, wszystkie te osoby powinny w miarę możliwości pozostać aktywne po diagnozie i w czasie leczenia.

Nie od dziś wiadomo, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko różnych postaci choroby, więc nic dziwnego, że ruch może być też ważnym czynnikiem powrotu do zdrowia. Chodzenie i joga sprzyjają zdrowiu pacjentów onkologicznych i powinno się je wdrożyć po diagnozie tak szybko, jak to tylko możliwe.

Lekarze niechętnie zachęcają pacjentów, zmęczonych wycieńczającym leczeniem onkologicznym, do aktywności fizycznej, ale kolejne badania pokazują, że może to być lepsze niż kolejna recepta. Już chodzenie przez 30 minut dziennie lub praktykowanie jogi dwa razy w tygodniu pomaga zmniejszyć zmęczenie u pacjentów z rakiem, a także ryzyko rozprzestrzeniania się choroby lub jej nawrotu.

Kiedyś było tak: „Jesteś chory, uspokój się i odpocznij”. Obecnie coraz więcej lekarzy jest zdania, że pacjenci powinni wznowić ćwiczenia, na początku stopniowo, a z pewnością „raczej wcześniej niż później”.

Badania bowiem jednoznacznie wskazują, że pacjenci onkologiczni, którzy pozostają aktywni, mogą zmniejszyć ryzyko śmierci o prawie jedną piątą. To wynik 6-letnich analiz prowadzonych przez Instituto de Medicina Integral na ponad 2600 pacjentów, którzy prowadzili siedzący tryb życia, albo przez pięć dni w tygodniu wychodzili na 30-minutowy spacer.

Wyniki pokazały, że ryzyko śmierci było wyższe u osób prowadzących siedzący tryb życia, bo po 180 dniach 90 proc. osób w grupie aktywnej nadal żyło, w porównaniu z 74 proc. w grupie prowadzącej siedzący tryb życia.

Eksperci przekonują, że unikanie siedzenia i leżenia jest kluczowe, a każda aktywność fizyczna jest dobra, nawet proste prace domowe czy noszenie zakupów. Ich zdaniem należy to uświadomić także rodzinom chorych, które ze względu na stan zdrowia bliskich mają zwyczaj wyręczać ich we wszystkim, czym pogarszają tylko ich sytuację zdrowotną. O

Oprac. em/, fot.pexels.com

Data publikacji: 10.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również