Jak potwierdziło nowe badanie ankietowe, aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom przewlekłym – informuje pismo „Preventing Chronic Disease”.
Chociaż związek między aktywnością fizyczną a zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych jest znany, autorzy twierdzą, że badanie podkreśla wartość ankietowania pacjentów na temat ich poziomu aktywności fizycznej.
Naukowcy z University of Iowa w Iowa City (USA) pod kierunkiem dr. Lucasa Carra przeanalizowali odpowiedzi ponad 7000 pacjentów z University of Iowa Health Care Medical Center. W ankiecie Exercise Vital Sign zadano pacjentom dwa pytania, na które odpowiadali na tablecie: „Średnio ile dni w tygodniu wykonujesz umiarkowane lub intensywne ćwiczenia (np. szybki spacer)?” (0–7 dni) oraz „Średnio ile minut ćwiczysz na tym poziomie?”
Jak wykazała analiza zebranych danych osoby, które zgłosiły najwyższy poziom aktywności fizycznej — co oznacza, że ćwiczyły umiarkowanie lub intensywnie przez co najmniej 150 minut tygodniowo — były statystycznie istotnie mniej narażone na 19 chorób przewlekłych, w tym choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego i cukrzycę.
Wyniki sugerują ponadto, że pacjenci najmniej aktywni – co oznacza, że zgłosili niewielką lub żadną aktywność fizyczną w danym tygodniu – są bardziej narażeni na rozwój choroby przewlekłej.
Autorzy badań (https://www.cdc.gov/pcd/issues/2025/24_0149.htm) zalecają, aby pracownicy służby zdrowia przeprowadzali wśród pacjentów ankiety dotyczące poziomu aktywności fizycznej.
Większość szpitali w Stanach Zjednoczonych nie pyta pacjentów o ich aktywność fizyczną, a według badaczy nie robi tego żaden system szpitalny na Środkowym Zachodzie. W tym badaniu dr Carr współpracował z Britt Marcussen, lekarzem rodzinnym w UI Health Care, aby udostępnić kwestionariusz pacjentom przychodzącym na coroczne badania kontrolne. Okres badania trwał od listopada 2017 r. do grudnia 2022 r.
„W naszym środowisku opieki zdrowotnej nie ma łatwej ścieżki, aby lekarz otrzymał zwrot kosztów za pomoc pacjentom w zwiększeniu aktywności fizycznej — wskazał dr Carr. – Dlatego w przypadku tych pacjentów, z których wielu zgłasza niewystarczającą aktywność, potrzebujemy opcji łatwego połączenia ich z usługami wsparcia, takimi jak recepty na ćwiczenia i/lub specjaliści ds. zdrowia społecznego”.
„Wypełnienie tej dwupytaniowej ankiety zajmuje pacjentowi zazwyczaj mniej niż 30 sekund, więc nie koliduje z wizytą. Może nam jednak wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia pacjenta” — zaznaczył Carr.
Badacze z Iowa zalecają, aby systemy opieki zdrowotnej dostarczały informacji na temat usług zdrowotnych dla pacjentów nieaktywnych fizycznie, którzy są najbardziej narażeni.
Naukowcy porównali również wyniki pacjentów, którzy wypełnili ankiety, z wynikami ponad 33 000 pacjentów w innych częściach szpitala, którym ankiety nie zaproponowano. Jak się okazało na podstawie analizy elektronicznej dokumentacji medycznej wszystkich pacjentów, osoby, które wypełniły ankietę, były młodsze i w lepszym zdrowiu niż populacja pacjentów, którym nie przekazano kwestionariusza.
W powiązanym badaniu, opublikowanym w tym miesiącu w „Journal of Physical Activity and Health”, zespół Carra wykazał, że gdy dostawcy usług opieki zdrowotnej wystawiali rachunki za udzielanie pacjentom porad dotyczących ćwiczeń, faktury te były refundowane przez ubezpieczycieli w prawie 95 procentach przypadków.
„Nasze ustalenia sugerują, że zalecane kody rozliczeniowe aktywności fizycznej są refundowane w wysokim stopniu, gdy dostawcy przesyłają je w celu uzyskania zwrotu kosztów, co wzmacnia ideę udostępniania ankiet dotyczących aktywności fizycznej i usług doradczych” — podkreślił Carr.(PAP)
Paweł Wernicki, fot. freepik.com
Data publikacji: 08.01.2025 r.