Ambasador kampanii przeciw otyłości: to schorzenie przewlekłe, cały czas człowiek jest „w procesie”
- 17.05.2025

Choroba otyłościowa to schorzenie przewlekłe, cały czas człowiek jest „w procesie” – powiedział PAP Bartłomiej Nowosielski, aktor, ambasador kampanii edukacyjnej. Raz udaje się zredukować masę ciała, potem następuje nawrót. Przyznał, że w tej chwili ma nawrót choroby otyłościowej, ale nie daje się, idzie dalej.
Od 1990 roku liczba dorosłych z otyłością podwoiła się, a wśród dzieci i młodzieży wzrosła czterokrotnie. Jeśli obecne trendy się utrzymają, do 2035 roku ponad połowa światowej populacji może mieć nadwagę lub otyłość.
Trwa kolejna, szósta już edycja kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jednym z jej ambasadorów jest Bartłomiej Nowosielski, aktor, który sam od dziecka zmaga się z chorobą otyłościową.
Grubas, Spaślak, Tucznik, Pasibrzuch – tak koledzy przezywali Bartłomieja Nowosielskiego, aktora znanego m.in. z seriali „M jak miłość” czy „Klan”, kiedy był dzieckiem. „Płakałem” – przyznał dziś mężczyzna.
Jak wspomniał, miał wtedy 11 lat i budziła się w nim świadomość – dziecka, osoby, faceta. Grali wówczas w piłkę nożną, on stał na bramce, a kolega złośliwie tak strzelał, żeby go uderzyć, zrobić mu krzywdę. „Wtedy w brutalny sposób uświadomiłem sobie, że robi to dlatego, że wyglądam, jak wyglądam” – zaznaczył Nowosielski.
Chorobę otyłościową lekarz zdiagnozował u Nowosielskiego, kiedy aktor już dorosłym, żonatym mężczyzną.
„To właśnie żona skłoniła mnie do poszukania pomocy” – wskazał. Powodem było to, że zaczął cierpieć na bezdech senny, w ogóle nie wchodził na poziom odpoczynku, żona brutalnie budziła go kuksańcem, bo obawiała się, że mąż się udusi.
Lekarz wytłumaczył mu, że bezdech jest powikłaniem choroby otyłościowej, tak samo, jak nadciśnienie tętnicze. Ostrzegł, że jeśli Nowosielski nie zacznie się leczyć, umrze, zapewne w ciągu najbliższych trzech lat.
Umierać nie miał ochoty. Ma dla kogo żyć. Ma żonę i dwie córeczki. Postanowił się leczyć. Jak mówi, zawsze stara się jeść zdrowo, nie objadać, z podziwem patrzy, jak jego koledzy – szczupli jak ołówki – wrzucają w siebie ogromne ilości jedzenia.
„Ale ludzie nie wiedzą, że nie wszystko zależy od ograniczenia kalorii, dlatego nie wahają się komentować, że <pewnie żre jak tucznik i się nie rusza>” – powiedział.
Walcząc ze swoją chorobą próbował już bodaj wszystkiego – leki, operacja bariatryczna, zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. I co? Raz jest gorzej, raz lepiej.
„Lekarz powiedział mi, że choroba otyłościowa to schorzenie przewlekłe, cały czas człowiek jest <w procesie>. Raz udaje mu się zredukować masę ciała, potem następuje nawrót” – podkreślił aktor. Przyznał, że w tej chwili ma nawrót choroby, ale nie daje się, idzie dalej.
„Czasem jest mi przykro, że – kiedy znów przybiorę na wadze – ludzie hejtują mnie w sieci. Gdybym miał nawrót nowotworu, to pewnie by mi współczuli” – zauważył ambasador kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.
Jego zdaniem, w zmaganiach z tą chorobą istotną rolę odgrywa psychika. Silna każe walczyć, chroni przed załamaniem. „Zapraszam do odwiedzenia strony naszej kampanii www.ootylosci.pl, gdzie oprócz informacji na temat tego schorzenia można znaleźć m.in. informacje o specjalistycznych ośrodkach w całym kraju pomagających w leczeniu” – zaznaczył.
890 milionów dorosłych (czyli 16 proc. globalnej populacji dorosłych) choruje z powodu otyłości. 43 proc. dorosłych ma nadwagę (BMI powyżej 25), co oznacza, że 2,5 miliarda osób ma nadmierną masę ciała. Oprócz tego 160 milionów dzieci i nastolatków (5–19 lat) choruje z powodu otyłości, co stanowi 8 proc. tej grupy wiekowej. 35 milionów dzieci poniżej 5. roku życia ma nadwagę.
W Polsce sytuacja wygląda jeszcze gorzej: ok. 9 milionów dorosłych Polaków żyje z otyłością, co stanowi ok. 25 proc. populacji dorosłych. Dotyczy to 26,4 proc. mężczyzn i 24,1 proc. kobiet (BMI powyżej 30). Choroba otyłościowa dotyczy także najmłodszych – cierpi na nią 9,1 proc. dzieci i nastolatków (5–19 lat). Wśród dzieci w wieku 7–9 lat otyłych jest 14 proc. chłopców i 10 proc. dziewczynek. (PAP)
Mira Suchodolska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 17.05.2025 r.
